Vklady českých firem převyšovaly v únoru úvěry už o 107 mld. Kč

Rozdílové smlouvy články, Novinky Vklady českých firem převyšovaly v únoru úvěry už o 107 mld. Kč

Vklady českých podniků u bank převyšovaly v únoru úvěry o 107,4 miliardy Kč, když v lednu to bylo o 88 miliard korun. Vyplývá to ze statistik České národní banky, informovala dnes ČTK Česká bankovní asociace. Do ojedinělé situace, kdy mají na úložkách v bankách více peněz, než kolik dluží, se firmy dostaly v červenci 2020.

Předtím byly firmy vůči bankám po celou dobu od listopadu 1989 dlužníky. Meziročně se pozice vůči bankám otočila o 132 miliard korun, což potvrzuje pokračování snahy většiny firem vytvářet finanční rezervy, omezovat výdaje a nezadlužovat se. Meziroční srovnání je zajímavé proto, že loňský únor byl posledním měsícem před vypuknutím epidemie v ČR, uvedl analytik asociace Miroslav Zámečník.

Přestože banky meziročně zvýšily objem úvěrů poskytovaných domácnostem o téměř sedm procent, především díky pokračujícímu zájmu o hypotéky, úvěrování firem v podstatě stagnuje. V případě živnostníků objem poskytovaných úvěrů stoupl o necelá dvě procenta.

Firmy, živnosti i domácnosti zvedly meziročně vklady o 13 až 16 procent. Tedy ve všech případech nepoměrně rychleji, než rostly jejich nominální příjmy, což podle Zámečníka potvrzuje trend k velmi obezřetnému hospodaření.

V opakovaně uzavíraných oborech zjevně roste finanční napětí, upozornil Zámečník. Nejvíce patrné je to v ubytovacích službách, kde meziroční pokles bankovních depozit dosáhl v únoru vysokých 30 procent. „Pro vyhodnocení toho, co s ekonomikou udělalo další zpřísnění uzávěry v březnu a nové kompenzační programy, mezitím rovněž schválené vládou, budou k dispozici podklady a data až za měsíc,“ podotkl.

Zdroj: ČTK

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: AH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com