CzechTrade: Zájem českých firem o vstup na čínský trh ovlivňuje izolace země

Čína, čínská vlajka, čínský trh

Zájem českých firem o vstup na čínský trh podle České agentury na podporu obchodu (CzechTrade) ovlivňuje téměř úplná izolace země. V Číně platí přísné podmínky týkající se testování a karantény, pro české podnikatele navíc není v současné době snadné získat vstupní víza. Kvůli novým případům nákazy se často ruší lety, omezené je i vnitrostátní cestování v Číně. ČTK to řekl ředitel regionálního centra CzechTrade v Číně Aleš Červinka.

Čínská vláda v souvislosti s pandemií nastavila podle Červinky systém tzv. nulové tolerance. Každý případ nové nákazy podle něj potlačuje i za cenu velmi přísných opatření jako je uzavření města, přístavu či zavádí hromadné testování celých měst. I pro očkované lidi platí podle něj po příletu do Číny třítýdenní karanténa ve vybraném hotelu a další nařízení.

V případě zahraničního obchodu je podle Červinky bez osobního kontaktu velmi těžké vybudovat v zemi obchodní vztahy. V Číně je to pro podnikání přitom klíčové. „Naštěstí jsou zdejší firmy velmi pragmatické a snaží se vždy nalézt řešení, a to i ve dříve takřka neřešitelných případech, jako jsou třeba montáže dovezeného zařízení na dálku,“ uvedl Červinka.

Čína podle Červinky masivně investuje do technologií, nových infrastruktur, urbanizace a e-commerce. Buduje zóny volného obchodu po celé zemi. To je podle Červinky skvělá příležitost pro české exportéry. „Přibývají nám tak projekty zaměřené na high-tech odvětví, kdy vyhledáváme a oslovujeme čínské partnery, pro které není problém vést schůzky s českými firmami on-line, vyzkoušet si demo verze programu a komunikovat ohledně možné spolupráce ve virtuálním prostředí,“ řekl dále.

CzechTrade má v Číně tři kanceláře a českým firmám poskytuje například osobní návštěvy u obchodních partnerů, fyzické zastupování na veletrzích a výstavách, prezentace na odborných seminářích nebo ověřování aktuálních informací na místním trhu.

Čína podle Červinky jako jediná z velkých světových ekonomik může loňský rok hodnotit jako velmi úspěšný. Tento trend pokračuje podle něj i letos a očekává se meziroční růst HDP až o 8,5 procenta.

„Export směrem k Číně po loňském propadu zatím utěšeně roste a aktuálně je při úrovni 12,1 miliardy korun za druhý kvartál na vyšší úrovni než před pandemií. Podíl na celkovém českém vývozu se za poslední roky pohybuje lehce nad jedním procentem,“ dodal Červinka.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.