Dovoz ruské ropy do Indie podle tamní ropné firmy pomáhá světové ekonomice

Dovoz ruské ropy do Indie je prospěšný nejen pro hospodářský růst v Indii

Dovoz ruské ropy do Indie je prospěšný nejen pro hospodářský růst v Indii, ale také pro světovou ekonomiku. Podle serveru americké televize CNBC to uvedla největší indická ropná společnost Oil and Natural Gas Corporation (ONGC).

Opravdu pomáhá?

„Dovozem z Ruska pomáhá Indie také světové ekonomice, a to v tom smyslu, že uvolňuje část ropy z Perského zálivu pro odběratele z jiných zemí, hlavně z Evropy. Takže je to všestranně výhodná situace,“ řekl šéf podniku K.C. Rameš na energetické konferenci APPEC v Singapuru.

Západní země po ruské invazi na Ukrajinu dovoz energií z Ruska omezují. Moskva proto ropu a další suroviny prodává se slevou zemím, jako je Indie nebo Čína. Rusko se tak stalo předním dodavatelem ropy do Indie, jeho podíl na celkovém dovozu suroviny do země se vyšplhal zhruba na 40 procent, píše CNBC.

Kritika Západu

Indie nicméně kvůli nákupům levné ruské ropy čelí kritice ze strany západních zemí. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell v květnu vyzval k opatřením, která by zabránila indickým rafineriím dodávat do Evropy paliva vyrobená z ruské ropy.

Indie je třetím největším dovozcem energií na světě a spotřebu ropy pokrývá z více než 80 procent prostřednictvím nákupů v zahraničí. V současnosti ropu nakupuje především na Blízkém východě a v Rusku.

zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *