Slovenská ekonomika v souladu s dřívějším odhadem zrychlila růst na 1,5 procenta

Hospodářství Slovenska podpořil podle statistiků přebytek zahraničního obchodu a investice. Z jednotlivých odvětví se dařilo průmyslu, obchodu, stavebnictví, stejně jako finančnímu a pojišťovacímu sektoru.

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo meziročního růstu na 1,5 procenta z jednoho procenta v předchozím kvartálu. Dosáhla tak nejlepšího výsledku za poslední více než rok. Proti prvnímu letošnímu čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 procenta.

Síla investic a zahraničního obchodu

Hospodářství Slovenska podpořil podle statistiků přebytek zahraničního obchodu a investice. Z jednotlivých odvětví se dařilo průmyslu, obchodu, stavebnictví, stejně jako finančnímu a pojišťovacímu sektoru. Vyššímu růstu ekonomiky bránily přetrvávající dopady vysoké inflace, které tlumily hlavně spotřebu domácností.

„Růst slovenské ekonomiky ve druhém čtvrtletí příjemně překvapil. Vyhlídky externího prostředí do druhé poloviny roku jsou ovšem stále znepokojivější. Důvodem k obavě jsou zejména slabá čísla z německé ekonomiky, která dlouhodobě představuje klíčového obchodního partnera slovenského průmyslu,“ komentoval zveřejněná data analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

Mírnější pokles pro českou ekonomiku

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů meziročně klesla o 0,4 procenta, ve srovnání s předběžnými odhady je pokles mírnější. Mezičtvrtletně se HDP zvýšil o 0,1 procenta.

Za celé první pololetí HDP Slovenska reálně stoupl o 1,3 procenta.

Slovenské ministerstvo financí v červnu snížilo výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 1,2 procenta. Slovenská centrální banka (NBS) tehdy svůj odhad naopak zlepšila, a to na 1,4 procenta.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *