E.ON navýšil čistý zisk na 6 miliard korun, hlavní podíl na tom mají dvě největší firmy

elektřina, energetika

Dvě klíčové společnosti skupiny E.ON ČR, firmy EG.D a E.ON Energie, měly loni v součtu zisk po zdanění 6,07 miliardy korun. Zisk obou společností meziročně stoupl zhruba o miliardu. Na růstu se významně podílela firma E.ON Energie, jíž zisk po zdanění stoupl loni o 56 procent na 2,28 miliardy. Tržby těchto dvou firem vzrostly meziročně v součtu o necelých sedm procent na 73,6 miliardy korun. Vyplývá to z výročních zpráv firem. Firma EG.D měla loni rekordní investice, letos investuje do distribuční sítě přes pět miliard korun.

„Výsledek byl i přes dopady pandemie covid-19 pozitivně ovlivněn zejména vyšší marží z distribuce elektřiny a plynu. Na druhé straně negativní vliv měly vyšší odpisy v důsledku vyšší aktivace majetku a růst všech rozhodujících položek provozních nákladů,“ uvedl ve zprávě předseda představenstva EG.D Zdeněk Bauer.

Roste zisk i objem dodávané elektřiny

Firma EG.D měla loni tržby z výrobků a služeb 21,3 miliardy korun, stouply o 3,8 procenta. Zisk před zdaněním zvýšila o 6,5 procenta na 4,61 miliardy Kč, zisk po zdanění o 6,4 procenta na 3,79 miliardy. Objem elektrické energie vstupující do distribuční soustavy dosáhl 14,7 terawatthodiny (TWh), meziročně o 0,7 TWh víc. V plynové distribuční soustavě to bylo 3,7 TWh zemního plynu, proti předloňsku o 0,2 TWh víc.

EG.D se podle zprávy potýkala s dopady pandemie a také následky červnového tornáda na jižní Moravě, kdy v okresech Hodonín a Břeclav zničilo téměř 38 kilometrů vedení velmi vysokého, vysokého a venkovního vedení nízkého napětí. Elektřinu dočasně nemělo 75.000 domácností. Koncem roku 2021 pak po krachu Bohemia Energy a dalších dodavatelů přešlo pod EG.D jako pod dodavatele poslední instance téměř 200.000 zákaznických smluv. „Dopady tohoto režimového opatření jsou znatelné i na začátku letošního roku. Navzdory výše uvedeným výzvám se nám podařilo splnit plánované ekonomické výsledky,“ uvedl Bauer. Firma zaměstnávala koncem loňského roku 1811 lidí.

Firmě E.ON Energie vzrostly loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží o 2,8 procenta na 52,3 miliardy Kč. Zisk před zdaněním zvýšila o 55,4 procenta na 2,82 miliardy, zisk po zdanění o 56 procent na 2,28 miliardy. Firma se zhruba 260 zaměstnanci prodala loni 15 TWh elektřiny, z toho bylo 9,46 TWh pro koncové zákazníky. V roce 2021 dodala 9,13 TWh zemního plynu.

Česká energetická skupina E.ON má asi 3500 zaměstnanců. Prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66.000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,1 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Její tržní podíl činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 110.000 odběrných míst a její podíl na trhu s plynem v ČR je asi 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *