Eurochambers Economic Survey 2020: firmy se bojí nedostatku pracovní síl

Rozdílové smlouvy Novinky Eurochambers Economic Survey 2020: firmy se bojí nedostatku pracovní síl

Největším strašákem českých a evropských firem pro příští rok není brexit, ale strach z nedostatku pracovní síly nebo slábnoucí domácí poptávky. Vyplývá to z průzkumu Evropské asociace obchodních a průmyslových komor.

Právě nedostatek pracovní síly a růst personálních nákladů jsou největší výzvy, před kterými budou v příštím roce stát tuzemské firmy. Jedno či druhé zmínila jako úskalí rozvoje podnikání v roce 2020 každá druhá česká společnost. Na třetím místě domácí firmy uváděly administrativní zátěž (třetina dotázaných) a na čtvrtém obavy ze slábnoucí domácí poptávky (necelých 30 %).

Posledně jmenovaná hrozba je naopak největším strašákem evropských firem. Z necelých 53 tisíc respondentů z 28 zemí Evropy se právě oslabování domácí poptávka obává skoro 43 procent firem. Nedostatek pracovní síly a její zdražování jsou pak druhou a třetí nejčastěji zmiňovanou hrozbou pro příští rok.

Naproti tomu brexitu se obává jen asi šestnáct procent evropských podniků, v Česku to jako hrozbu vnímá jen 3,5 procenta společností. Zhruba stejný podíl domácích i evropských firem (kole 7,5 %) se obává výkyvů směnného kurzu. Mezi významnými riziky bylo zmiňováno také zdražování energií nebo vývoj zahraniční poptávky.

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com