Firma Pegas-Gonda dostala pokutu 100.000 od ČIŽP

Rozdílové smlouvy články Firma Pegas-Gonda dostala pokutu 100.000 od ČIŽP


Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 100.000 korun strojírenské společnosti Pegas-Gonda ze Slavkova u Brna. Důvodem byl provoz zdroje znečištění bez povolení a nedostatečná výměna filtrů v lakovně. Inspekce o tom informovala v tiskové zprávě.

Pokutovaná firma ve svém závodě ve Slavkově u Brna na Vyškovsku provozovala jeden ze zdrojů znečišťování ovzduší (provoz odmašťování) bez povolení k provozu. V lakovně navíc nevyměňovala dostatečně často aktivní uhlí sloužící k záchytu těkavých organických látek.

V roce 2017 i v roce 2018 byla spotřeba těkavých organických látek v provozu odmašťování a čištění výrobků více než 800 kilogramů za rok.

Už v roce 2015 při kontrole jsme provozovatele upozorňovali, že při dosažení roční spotřeby 600 kilogramů bude povinen požádat Krajský úřad Jihomoravského kraje o povolení k provozu. To neudělal, a tak jsme museli při další kontrole v květnu 2019 konstatovat, že od roku 2017 byl tento zdroj znečišťování ovzduší provozován bez platného povolení a v rozporu se zákonem na ochranu ovzduší,“ uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Brno Tomáš Augustin.

Kromě toho inspektoři zjistili, že v lakovně firma dostatečně často nevyměňovala aktivní uhlí v zařízení, které slouží k zachytávání těkavých organických látek. Společnost měla uhlí vyměnit v letech 2017 i 2018 vždy jedenáctkrát. Místo toho ale aktivní látku vyměnila v roce 2017 pouze šestkrát a v roce 2018 jen pětkrát.

Provozovatel tak porušil závazné podmínky povolení k provozu. Zanedbání výměny aktivního uhlí vede k vyšším emisím těkavých organických látek do ovzduší,“ uvedl Augustin.

Firma proti pokutě uložené inspektory ČIŽP nepodala odpor, pokuta je tak pravomocná.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: katerina.stejskalova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com