Hackeři USA provedli útočné operace na podporu Ukrajiny, řekl americký generál

Hacker u počítače

Spojené státy provádí v reakci na ruskou invazi kybernetické operace na podporu Ukrajiny, řekl v rozhovoru s televizí Sky News šéf velitelství americké armády pro kybernetické otázky.

Operace armádních hackerů podle něj pokrývají „celou škálu“ těchto aktivit včetně „ofenzivních“. Bílý dům dnes odmítl, že by takovýto postup byl v rozporu s výroky prezidenta Joea Bidena o snaze vyhýbat se přímé konfrontaci s Ruskem.

„Provedli jsme sérii operací, napříč celou škálou. Ofenzivní, defenzivní… informační operace,“ řekl generál Paul Nakasone. Podle Sky News jde o první oficiální potvrzení toho, že USA se v návaznosti na vypuknutí války angažují v hackerských útocích na podporu napadené země. Ruský prezident Vladimir Putin před několika dny prohlásil, že jeho země čelí koordinované „kybernetické agresi“ různých zemí.

Američtí činitelé i experti v posledních letech opakovaně připisují útoky na cíle v USA ruským hackerům, informace o reakcích Washingtonu na tyto události jsou ovšem velmi vzácné. Ani v případě aktivit na podporu Ukrajiny podrobnosti nejsou jasné, Nakasone pouze uvedl, že se odehrávaly pod dohledem civilních složek USA a na základě politiky vypracované na ministerstvu obrany.

Stupňující pomoc Ukrajině

„Mým úkolem je poskytnout ministrovi obrany a prezidentovi sadu možností, takže tohle také dělám,“ řekl generál, aniž by zmíněné možnosti popsal.

Vyjádření přichází v době stupňující se vojenské pomoci Ukrajině ze strany Washingtonu. Prezident Biden dnes oznámil, že v nové várce zbraní pro ukrajinskou armádu budou i raketové systémy HIMARS, které mohou přesně zasahovat cíle vzdálené až 80 kilometrů. Americká administrativa nicméně od počátku konfliktu ujišťuje, že se chce vyhnout přímému střetu s Rusy.

Vyjádření Bílého domu

„Ne, není. My to tak nevidíme,“ reagovala dnes mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová na otázku reportéra, zda provádění útočných kybernetických operací není v rozporu s opakovanými vyjádřeními ohledně role USA ve válce. „Odpověď zkrátka zní ne,“ pokračovala mluvčí, podle níž vláda bude pokračovat v podpoře ukrajinské obrany.

Zdroj: ČTK

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.