Kryptoměny posilují, pomohly jim kroky Joe Bidena

Americký prezident Joe Biden svými kroky pomohl výkonnosti kryptoměn

Volatilní aktivum po mnoha poklesech zaznamenalo nedávno podporu ze strany USA. Mnozí krypto investoři zaznamenali v posledním období výrazné poklesy a jejich portfolia se ocitla mnohem níže než předpokládali. Budou kryptoměny nadále bojovat a klesat nebo přichází období jejich rozmachu?

Kryptoměny nabraly pozitivní směr

Zdá se, že americký prezident Joe Biden bude v budoucnu stát za podporou kryptoměn. Nejoblíbenější kryptoměna Bitcoin a další reagovaly na pozitivní postoj prezidenta USA a prudce vzrostly. Důvodem je, že ministerstvo financí USA zveřejnilo podrobnosti o výkonném příkazu prezidenta Bidena, kde se podle všeho uvádělo, že podporuje digitální aktiva.

K 9. 3. 2022 se Bitcoin obchodoval za přibližně 41 800 USD, což znamená, že zaznamenal nárůst o více než 9 %.

Graf vývoje ceny Bitcoin za posledních 5 let
Výkonnost Bitcoinu za posledních 5 let. (Zdroj: www.investing.com)

Co přinese USA pro kryptoměny?

Podpis amerického prezidenta na výkonném příkazu ke kryptoměnám je zásadní změnou. Podle agentury Bloomberg, by příkaz mohl být prvním konkrétním krokem Bílého domu k regulaci digitální měny. Měl by přinést přehledné změny, kterými projde celý tento sektor. To znamená, že vládní agentury, včetně ministerstva financí, připraví a zveřejní politiku, která bude obsahovat i regulaci kryptoměn. Významnou roli by údajně měla hrát i Rada pro dohled nad finanční stabilitou, která by vyšetřovala veškerá nezákonná finanční podezření. Změny by mohly přinést i novou digitální měnu centrální banky. Kryptoměny za poslední dny v globálu přidaly více než 6 % po zprávách o výkonném příkazu. Širší trhy zaznamenaly podobné pohyby, oblíbený americký index S&P 500 vzrostl o 1,6 %, zatímco evropský Stoxx 600 přidal přibližně 3 %. Příchozí nařízení by mělo stanovit národní politiku pro digitální aktiva v šesti oblastech: ochrana spotřebitele a investora; finanční stabilita; nezákonné financování; vedoucí postavení USA v globálním finančním systému a hospodářské konkurenceschopnosti; finanční začlenění; a zodpovědné inovace.

Postavení EU

Pohled EU představitelů na volatilní kryptoměny není naopak příliš pozitivní. Mnozí jsou dosud přesvědčeni, že jde o velmi rizikové aktivum a staví se k němu s opatrností. Zvýšené riziko přinesl i válečný konflikt na Ukrajině a s ním přišly obavy, že oligarchové by mohli využívat krypto trh k přesunu svých peněz. Evropská centrální banka a státní pokladny EU regionu se oprávněně obávají možné mezery na trhu s kryptoměnami speciálně v případě neplatičů sankcí. V současné situaci mají společnosti či jednotlivci v Rusku a Bělorusku zakázané obchodovat s digitálními aktivy v EU.


Autorem Lucía Žárská, hlavní analytička společnosti ProfitLevel

Placená spolupráce

Náhledový obrázek: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons, bez změn

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *