Indická automobilka Tata kupuje od amerického Fordu továrnu v Indii

Indická automobilka Tata Motors se dohodla, že koupí továrnu amerického koncernu Ford Motor v západoindickém státě Gudžarát za 7,3 miliardy rupií.

Indická automobilka Tata Motors se dohodla, že koupí továrnu amerického koncernu Ford Motor v západoindickém státě Gudžarát za 7,3 miliardy rupií (zhruba 2,2 miliardy Kč). Informoval o tom server BBC. Ford se v loňském roce rozhodl zastavit výrobu v Indii, protože se v této zemi dlouhodobě potýkal se ztrátami.

Tata Motors získají dodatečnou kapacitu

Společnost Tata Motors, která je majitelem britské automobilky Jaguar Land Rover, upozornila, že dohoda přichází v době, kdy se její výrobní kapacity blíží plnému využití. Dodala, že díky převzetí továrny Fordu získá dodatečnou kapacitu, která bude zpočátku činit 300.000 vozů ročně a kterou bude možné zvýšit až na 420.000 vozů ročně.

Čtvrt století v Indii

Ford loni uvedl, že ukončení výroby v Indii si vyžádá mimořádné náklady kolem dvou miliard dolarů (48 miliard Kč). Americký podnik vstoupil do Indie zhruba před čtvrt stoletím. Nepodařilo se mu však získat na indickém trhu výraznější podíl a za poslední desetiletí jeho provozní ztráty v Indii překročily dvě miliardy dolarů.

Automobilka Jaguar Land Rover, která je součástí skupiny Tata Motors od roku 2008, otevřela v roce 2018 závod na výrobu automobilů na Slovensku. Letos v květnu slovenský závod oznámil, že hodlá od září přejít na třísměnný provoz a zvýšit počet zaměstnanců o 700 na 4500.

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *