Akcie v USA po zprávě o inflaci oslabily, dolar vzrostl

Americké akcie na závěr týdne prudce oslabily. Reagovaly tak na zprávu o výrazném růstu spotřebitelských cen v USA

Americké akcie na závěr týdne prudce oslabily. Reagovaly tak na zprávu o výrazném růstu spotřebitelských cen v USA, která podpořila obavy investorů z agresivnějšího zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.

Index Dow Jones klesl o 880 bodů, tedy 2,7 procenta, na 31.392,79 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 oslabil o 116,96 bodu, čili 2,9 procenta, na 3900,86 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se propadl o 414,2 bodu, neboli 3,5 procenta, na 11.340,02 bodu.

Všechny tři indexy zaznamenaly ztráty i za celý týden. Dow Jones se snížil o 4,58 procenta a S&P o 5,06 procenta. Nasdaq klesl o 5,6 procenta.

Index spotřebitelských cen stoupá

Dnešní zpráva amerického ministerstva práce ukázala, že index spotřebitelských cen v květnu stoupl meziměsíčně o jedno procento, když v dubnu vzrostl o 0,3 procenta. Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že ceny stouply o 0,7 procenta. V meziročním srovnání pak inflace činila 8,6 procenta, což byl nejvyšší údaj od roku 1981.

Akcie v letošním roce kolísají. Nedávné prodeje byly do značné míry spojeny s nejistotou kolem vývoje inflace a úrokových sazeb. Analytici Goldman Sachs nyní očekávají, že centrální banka USA (Fed) v září zvýší úrokové sazby o půl procentního bodu, původně čekali růst o čtvrt procentního bodu.

Microsoft a Apple ztrácí

Nejvíce dnes ztrácely akcie považované za růstové, jako Microsoft a Apple. Oslabily i akcie internetové televize Netflix, protože Goldman Sachs snížil hodnocení akcií firmy kvůli možnému slabšímu makroprostředí.

Dolar naopak po zprávě o inflaci posílil vůči koši měn, protože zvyšování úrokových sazeb je pro americkou měnu pozitivní. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,9 procenta na 104,19 bodu.

Euro vůči dolaru oslabilo o 0,9 procenta na 1,0524 USD. Kurz dolaru k jenu zůstal beze změny na 134,38 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,9 procenta na 141,35 JPY.

Zdroj: ČTK

5 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.