Inflace v eurozóně vzrostla v listopadu na jedno procento

Rozdílové smlouvy články Inflace v eurozóně vzrostla v listopadu na jedno procento

Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na jedno procento, zatímco v říjnu činila 0,7 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Za rychlejším tempem růstu jsou hlavně potraviny. V celé Evropské unii pak ceny v listopadu meziročně vzrostly o 1,3 procenta, v říjnu růst činil 1,1 procenta.

Proti říjnu se ale spotřebitelské ceny v eurozóně o 0,3 procenta snížily.

Dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB) je s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty. V eurozóně je ale inflace už dlouho výrazně níže, centrální banka proto pokračuje v podpoře ekonomiky. Ta spočívá zejména v nákupech dluhopisů a ve snižování depozitní úrokové sazby dál do záporu.

Evropská komise kromě toho v úterý vyzvala státy eurozóny, aby i ony pomocí rozpočtové politiky a strukturálních reforem pomohly k vyššímu růstu cen, a rozhýbaly tak ekonomiku.

Inflace se v listopadu sice proti minulému měsíci zvýšila, stále však zůstává za hodnotami, na kterých byla před rokem. Tehdy inflace v eurozóně činila o 1,9 procenta, v celé EU pak meziroční inflace byla na dvou procentech.

Z jednotlivých segmentů v listopadu meziročně nejvíce zdražily služby, a to o 0,8 procenta, a dále potraviny, alkohol a tabákové výrobky, kde růst cen činil 0,4 procenta. Naproti tomu ceny energií se v listopadu o 0,3 procenta snížily.

V porovnání členských států EU zaznamenaly nejnižší meziroční inflaci v listopadu Itálie a Portugalsko s hodnotou 0,2 procenta, a pak Belgie, kde inflace činila 0,4 procenta. Naopak nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (3,8 procenta), Maďarsku (3,4 procenta), na Slovensku (3,2 procenta) a v Česku, kde míra inflace podle Eurostatu dosáhla tří procent.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: aneta.prozrova

Jeden komentář ke článku: “Inflace v eurozóně vzrostla v listopadu na jedno procento

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com