Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v březnu zrychlil na 61,1 procenta z únorových 54,4 procenta. Turecká inflace se tak dostala na nové dvacetileté maximum. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů tureckého statistického úřadu.
Nejvýraznějšímu zdražování čelí turečtí spotřebitelé v dopravě, kde se ceny v meziročním srovnání téměř zdvojnásobily. Ceny potravin pak meziročně stouply o více než 70 procent. Prudký růst spotřebitelských cen je podle agentury AP součástí krize turecké ekonomiky, kterou prohloubila pandemie covidu-19. Ceny ropy, plynu a obilí navíc v poslední době tlačí vzhůru válka na Ukrajině.
Turecká centrální banka loni navzdory růstu inflace několikrát snížila úrokové sazby, což vedlo k poklesu turecké liry na rekordní minima. To výrazně zvýšilo tlak na růst cen, protože Turecko je závislé na dovozu energie, surovin i řady potravin.
Turecká centrální banka loňským snižováním úroků vyhověla tlaku ze strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který doufá, že nižší náklady na úvěry podpoří tureckou ekonomiku. Turecký prezident v rozporu s tradiční ekonomickou teorií tvrdí, že vysoké úrokové sazby inflaci způsobují, a označuje se za nepřítele vysokých nákladů na úvěry.
Česká národní banka (ČNB) minulý týden v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na pět procent, což je nejvyšší hodnota od roku 2001. Šlo o páté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než čtvrt procentního bodu v řadě za sebou. Meziroční inflace v Česku v únoru stoupla na 11,1 procenta z lednových 9,9 procenta, je tak nejvyšší od června 1998.
Zdroj: ČTK
One comment