Japonská ekonomika ve čtvrtletí po předchozím růstu znovu klesla

Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí po předchozím růstu znovu klesla.

Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí po předchozím růstu znovu klesla. Kvůli slabší domácí spotřebě a růstu dovozu jako jsou vakcíny proti covidu-19 se v přepočtu na celý rok snížila o jedno procento.

Hrubý domácí produkt Japonska

Vyplývá to z předběžných dat, která dnes podle agentury Reuters zveřejnila japonská vláda. Hrubý domácí produkt (HDP) Japonska tak pokračuje v sérii poklesů a vzestupů z loňského roku.

Ekonomové předpokládali, že vzestup z posledního čtvrtletí roku 2021 nebude trvat. V prvním kvartálu však očekávali ještě výraznější pokles HDP.

Co zatíží ekonomiku?

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se třetí největší světová ekonomika v prvních třech měsících snížila o 0,2 procenta. Někteří ekonomové v Tokiu nyní očekávají v aktuálním čtvrtletí opět vzestup. Zdůvodňují to tím, že dříve snížená soukromá spotřeba, která se v Japonsku na HDP podílí zhruba 60 procenty, se se zrušením koronavirových omezení pravděpodobně opět zvýší.

Ekonomiku však zřejmě zatíží růst cen energií a potravin v důsledku ruské útočné války proti Ukrajině. Růst cen dále umocňuje slabý jen.

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.