Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla méně, než se čekalo

Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o půl procenta. Ukázala to zpřesněná zpráva, kterou dnes zveřejnila japonská vláda.

Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o půl procenta. Ukázala to zpřesněná zpráva, kterou dnes zveřejnila japonská vláda. Je to o polovinu slabší pokles, než se předpokládalo. První odhad uváděl, že pokles hrubého domácího produktu (HDP) činil jedno procento. Za slabším poklesem je hlavně silnější spotřeba.

Začátkem roku se v Japonsku snižovaly výdaje firem, což ale kompenzovala obnova skladových zásob a vyšší spotřeba. Ta se navzdory novým případům nákazy covidem-19 po zpřesnění dat zvýšila o 0,1 procenta, zatímco kapitálové výdaje o 0,7 procenta klesly. Soukromá spotřeba se na HDP v Japonsku podílí více než polovinou.

Pokles HDP

Slabší pokles HDP je vítanou zprávou pro centrální banku, která doufá, že hospodářství se v tomto čtvrtletí vrátí k růstu. Rizikem ale zůstávají problémy v dodavatelských řetězcích, které patrně budou dynamiku hospodářského oživení nadále tlumit.

Za první čtvrtletí japonská ekonomika vykázala proti předchozím třem měsícům pokles o 0,1 procenta, zatímco první odhad hovořil o poklesu o 0,3 procenta. Ve čtvrtletém čtvrtletí ekonomika proti předchozím třem měsícům o jedno procento vzrostla, meziroční růst činil čtyři procenta.

Problémy v dodavatelských řetězcích

Růst zásob je podle analytiků známkou toho, že automobilky a další průmyslové podniky hledají možnosti, jak se vypořádat s problémy v dodavatelských řetězcích. Ty způsobily zejména uzávěry v Číně nařízené kvůli šíření koronavirové infekce, zhoršila je ale i válka na Ukrajině. Až tempo doplňování zásob klesne, sníží se ve druhém čtvrtletí patrně i růst ekonomiky.

Japonská ekonomika je z hlediska tvorby HDP třetí největší na světě za Čínou a prvními Spojenými státy.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.