Japonsko nezavede povinné omezení pohybu, chce chránit ekonomiku

Japonsko, vlajka, Fuji

Japonsko nebude zatím zavádět celoplošné povinné omezení pohybu. Toto rozhodnutí podporuje lékař Šigeru Omi, který v současnosti vede japonskou expertní skupinu pro reakci na šíření koronaviru a je poradcem japonského premiéra Šinzóa Abeho. Podle tohoto odborníka není možné virus zcela vymýtit a hlavní je chránit ekonomiku, píše dnes deník Financial Times. Vláda však přesto obyvatele nabádá, aby své osobní kontakty omezili.

Japonsko tak podobně jako Švédsko v Evropě zvolilo pro boj s koronavirem jinou strategii než většina ostatních zemí a snaží se omezit případy nakažených, aniž by výrazně omezilo ekonomickou aktivitu nebo zavedlo povinné omezení sociálního kontaktu.

„Japonsko chce počet případů snižovat, ale na nulu se kvůli povaze onemocnění dostat nelze,“ říká Omi. Podle něj se bude virus vracet ve vlnách: „Možná přijde další menší nebo větší vlna, to bude záležet na tom, jak lidé změní své chování, ale domnívám se, že nějaký čas budou nové vlny přicházet. Proto chceme nalézt rovnováhu mezi zachováním ekonomické a sociální aktivity a zvládnutím epidemie.“

Vývoj epidemie koronaviru lékař ilustruje na nejsevernějším japonském ostrově Hokkaidó. Prefektura zde na konci února vyhlásila kvůli šíření viru nouzový stav. Lidé změnili své chování a v březnu počet nových případů klesl na jeden nebo dva denně. Jenže v dubnu nové případy začaly znovu výrazněji přibývat. To je podle Omiho model, který se bude opakovat.

Japonsku se zpočátku dařilo díky dobré hygieně a efektivnímu dohledávání kontaktů šíření efektivně zpomalovat. V reakci na rostoucí počet infikovaných byl přesto premiér Šinzó Abe nucen 7. dubna vyhlásit stav nouze v sedmi prefekturách. Nouzový stav se později rozšířil na celou zemi. V Japonsku ale neplatí povinné omezení pohybu na rozdíl od většiny Evropy a některých států USA.

Takzvané sociální distancování se v Japonsku také doporučuje, ale je dobrovolné, zčásti kvůli právu na svobodu pohybu zakotveném v ústavě, vysvětluje Financial Times. Některé podniky, například fitness centra, musely zavřít, ale jiné včetně restaurací zůstávají otevřeny.

Omi uvedl, že pokud lidé omezí své osobní kontakty o 80 procent, zemi se podaří se s epidemií vypořádat, aniž by se musela uchýlit k dramatickým krokům, jako je úplný zákaz vycházení. Pokud lidé své kontakty výrazně omezí, bude je navíc stále možné v případě potřeby dohledat.

V Japonsku se od začátku koronavirem nakazilo 11.950 lidí, v souvislosti s onemocněním covid-19 zde zemřelo 299 osob. Japonsko také poměrně málo testuje, zatím udělalo přibližně 130.000 testů, zatímco Jižní Korea jich provedla přes půl milionu.

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *