Analýza: Opatření proti koronaviru ovlivňují až třetinu firem

Vládní opatření proti šíření koronaviru se přímo dotkla 90.000 až 127.000 firem a 145.000 až 299.000 podnikatelů, tedy živnostníků a svobodných povolání. Opatření se tak mohou dotýkat až třetiny firem a stejného podílu podnikatelů. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF. Nejhůře postižený je Karlovarský kraj, kde se opatření mohla dotknout až 44 procent firem a 42 procent podnikatelů.

„Nejvíce zasažené jsou především nejmenší firmy s ročním obratem do jednoho milionu korun, a to především v oborech, kde je dopad vládních omezení zřejmý na první pohled. Jde například o maloobchodní prodejce, podnikatele v ubytování a stravování, provozovatele sportovních aktivit, malé pronajímatele komerčních nemovitostí a řadu dalších oborů,“ uvedl Jan Cikler, vedoucí datového oddělení aplikace Cribis, která patří CRIF.

Naopak v odvětvích, kde není dopad těchto opatření plošný a není okamžitě viditelný, například ve stavebnictví či ve výrobě strojů a zařízení, mají podle něj větší zastoupení firmy s vyšším obratem. Mezi podnikateli se tyto rozdíly stírají a zasažení jsou tak v podobné míře velcí i malí podnikatelé, dodal.

V odvětvích, která jsou zasažena plošně, podniká 90.000 obchodních společností a 145.000 fyzických osob, které vykazují nějakou činnost. To znamená čtvrtinu všech aktivních firem v ČR a 16 procent aktivních podnikatelů.

Mezi firmami s ročním obratem do jednoho milionu korun je zasaženo 30 procent z nich. U dalších 37.000 (deset procent) firem a 154.000 (17 procent) podnikatelů existuje možnost, že se aktuální situace negativně promítá do jejich činnosti. Jde o odvětví, jež nebyla nucená přerušit činnost na základě vládních opatření, ale kterých se negativně dotýkají zavřené provozy jejich odběratelů nebo se v důsledku omezení pohybu osob potýkají s výrazným propadem tržeb.

Nejhůře zasaženým regionem je ohledu Karlovarský kraj a nejvíce zasažené jsou tam opět nejmenší firmy. Mezi společnostmi s ročním obratem do 200.000 korun jde o 46 procent, u firem s obratem 200.000 až 499.000 o 41 procent a u společností s obratem 500.000 až 999.000 Kč jde o 38 procent. U dalších 12 procent firem a 18 procent podnikatelů v kraji je pravděpodobné, že se jich současná omezení také dotknou.

„V Karlovarském kraji podniká hodně lidí a firem v ubytování a stravování, ať už jde o restaurace, stánky či mobilní zařízení. Je tam také nadprůměrný počet cestovních agentur zaměřených na turisty a řada malých prodejen, u kterých omezení pohybu dopadá jak na jejich provozovatele, tak na majitele pronajímaných prostor,“ dodal Cikler.

CRIF je globální společnost specializující se mimo jiné na vývoj a služby úvěrových registrů a obchodních informačních systémů.

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.