Maďarská vláda omezí přístup k pohonným hmotám s cenovým stropem

Maďarská vláda omezí přístup k pohonným hmotám se zastropovanou cenou.

Maďarská vláda omezí přístup k pohonným hmotám se zastropovanou cenou. Uvedl to šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás. Tankovat za tržní ceny tak budou těžké nákladní vozy či některé vozy se zahraniční poznávací značkou. Vláda tím reaguje na zvýšenou spotřebu paliva v posledních dnech, uvedla agentura Reuters.

Za tržní ceny budou muset kupovat palivo vozy s hmotností nad 7,5 tuny a vozy se zahraniční poznávací značkou s hmotností nad 3,5 tuny. Cenový strop bude i nadále platit pro osobní auta, zemědělské stroje a maďarská vozidla pod hmotnostním limitem.

„Tankovací turismus, zvýšený tranzit i panika v posledních dnech vedly ke skokovému navýšení spotřeby pohonných hmot,“ uvedl Gulyás. Hlavní výrobce pohonných hmot v Maďarsku, skupina MOL, uvedla, že má dostatečné kapacity na pokrytí domácí spotřeby.

Vláda premiéra Viktora Orbána zavedla cenový strop na pohonné hmoty na konci loňského roku a rozšířila ho v únoru. Opatření musí po třech měsících prodloužit, jinak vyprší. Ceny benzinu a nafty nemohou v zemi překročit 480 forintů (zhruba 33 Kč) za litr.

Zdroj: ČTK

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *