Maloobchodní tržby v Česku v září zpomalily růst na 3,4 procenta

supermarket, obchod, maloobchod

Tržby v maloobchodě v Česku v září meziročně stouply o 3,4 procenta po srpnovém revidovaném růstu o 4,6 procenta. V září se tak tržby zvýšily posedmé za sebou. Nejvýrazněji rostly opět v internetovém a zásilkovém obchodu, tržby za potraviny klesly. Proti srpnu tržby očištěné o sezonní vlivy klesly o 0,3 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Maloobchodní prodejny letos ani loni v září nebyly omezeny opatřeními proti koronaviru. Vývoj maloobchodu v době koronavirové krize bude ČSÚ prezentovat dnes od 10:00 na on-line tiskové konferenci.

Meziročně maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy vzrostly za nepotravinářské zboží o 6,7 procenta a za pohonné hmoty o 2,1 procenta. Tržby za potraviny se v září snížily o 0,8 procenta. Údaje nezahrnují tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které v září proti loňsku klesly o 6,8 procenta.

V internetovém a zásilkovém prodeji stouply tržby meziročně o 15,6 procenta. Prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením se zvýšily o 6,8 procenta, s výrobky pro domácnost o 5,3 procenta a s kosmetickými a toaletními výrobky o 4,7 procenta. Tržby obchodů s oděvy a obuví vzrostly o 3,1 procenta. „Prodejcům potravin se v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin tržby snížily o 0,2 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,1 procenta,“ uvedl ČSÚ.

Zdroj: ČTK

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.