Norská centrální banka zvýšila základní úrok z nuly na 0,25 procenta

Rozdílové smlouvy Novinky Norská centrální banka zvýšila základní úrok z nuly na 0,25 procenta

Norská centrální banka dnes podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu z nuly na 0,25 procenta. Uvedla rovněž, že v budoucnosti počítá s jejím dalším zvyšováním. Připojila se tak k rostoucímu počtu zemí, které v době stoupající inflace začaly zpřísňovat měnovou politiku.

Měnový výbor banky předpokládá, že do konce příštího roku se základní sazba zvýší ještě čtyřikrát a dostane se na 1,25 procenta. Guvernér banky Oeystein Olsen uvedl, že další zvýšení základní sazby s největší pravděpodobností přijde v prosinci.

V loňském roce centrální banka základní sazbu třikrát snížila. Reagovala tak na negativní hospodářské dopady pandemie covidu-19. Nízké náklady na úvěry vedly mimo jiné k výraznému nárůstu cen nemovitostí, upozornila agentura Reuters. Norská ekonomika loni klesla o 2,5 procenta. Letos však centrální banka počítá s nárůstem o 3,8 procenta.

Zvyšování úroků již zahájila také Česká národní banka (ČNB). Ta svou základní úrokovou sazbu zvýšila v červnu a v srpnu, a to vždy o čtvrt procentního bodu. V současnosti se tak sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, nachází na 0,75 procenta. Analytici předpokládají, že ČNB do konce roku sazby zvýší ještě výrazněji.

Zdroj: ČTK

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: MKR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com