Obchody na kladenské burze v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly

Rozdílové smlouvy Novinky Obchody na kladenské burze v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly

Obchody na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly, objem energií trojnásobně na více než tři terawatthodiny, hodnota obchodů dvojnásobně na více než dvě miliardy korun. Důvodem je propad cen a zájem odběratelů nakupovat. Celkem bylo uzavřeno 2273 kontraktů. Jde o nejúspěšnější začátek roku za dobu existence trhu s dodávkami energií pro konečné odběratele. Informoval o tom dnes mluvčí burzy Martin Soukup.

„V prvním čtvrtletí, které bývalo z celého obchodního roku zpravidla nejslabším, bylo na energetickém trhu ČMKB zobchodováno 40 procent celoroční bilance loňského roku. Důvodem je pokles cen, způsobený zejména vysokým převisem nabídky elektřiny a plynu, za kterým stojí řada faktorů – od teplé zimy přes cenovou válku těžařů ropy až po útlum ekonomiky v důsledku šíření koronaviru, a s tím spojený strašák recese,“ uvedl ředitel obchodního úseku ČMKB Tomáš Vlček.

Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku letos klesl například průměr ceny zemního plynu na ČMKB o 21,7 procenta na 412 korun za megawatthodinu. U silové elektřiny klesla cena o 8,8 procenta na 1212 korun za megawatthodinu.

Kladenská burza i v době platnosti různých opatření proti šíření nového koronaviru plně funguje jako centrálním tržní místo pro obchodování dodávek energií v České republice. I dubnové obchody budou zřejmě meziročně vyšší.

ČMKB organizuje obchodování s energiemi v samostatné sekci od roku 2002, v posledních deseti letech zde bylo zobchodováno 53 terawatthodin elektřiny a plynu za 42 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , , , , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com