Podnikatelská nálada v Německu se mírně zlepšila, výhled je horší

Podnikatelská nálada v Německu, kterou otřásla ruská invaze na Ukrajinu, se v květnu stabilizovala.

Podnikatelská nálada v Německu, kterou otřásla ruská invaze na Ukrajinu, se v květnu stabilizovala. Hodnota indexu institutu Ifo se zvýšila zhruba o jeden bod a vystoupila na 93 bodů. Mírný růst indexu zdůvodnil institut větší spokojeností podnikatelů s aktuálními obchody, jejich očekávání se ale příliš nezměnila a zůstávají skeptická.

Institut ale poznamenal, že německé hospodářství se i přes veškeré komplikace jeví jako silné. „Navzdory obavám z inflace, problémům v dodavatelských řetězcích a válce na Ukrajině se německá ekonomika ukazuje jako robustní. Aktuálně nevykazuje žádné známky recese,“ dodal ifo.

Další rána po pandemii

Válka na Ukrajině je po pandemii další ránou, se kterou se musí němečtí podnikatelé vyrovnat. Na začátku roku ještě podnikatelé hleděli na nadcházející měsíce díky lepšící se epidemické situaci velice optimisticky, ruská invaze ale byla zvratem. V březnu se index podnikatelské nálady po šoku z ruského útoku propadl z 98,7 na 90,8 bodu. V dubnu se index ustálil na hodnotě 91,9 bodu a tento měsíc vzrostl na 93 bodů.

Skepse německých podnikatelů

Zatímco index podnikatelské nálady mírně vzrostl, index očekávání, který je jednou z určujících hodnot podnikatelské nálady, se v květnu oproti březnu zvýšil pouze o 0,1 bodu na 86,9 bodu. To podle Ifo vypovídá o přetrvávající skepsi německých podnikatelů.

Německá vláda kvůli hospodářským dopadům války na Ukrajině zhoršila výhled růstu ekonomiky na 2,2 procenta, ještě na začátku roku očekávala růst o 3,6 procenta. U inflace očekává výstup na 6,1 procenta.

Zdroj: ČTK

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *