Průzkum: Více než čtvrtina firem na odložené splátky nemá

Více než čtvrtina malých a středních firem nebude mít na splátky svých úvěrů peníze. V sobotu přitom končí šestiměsíční období odkladu splátek úvěrů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Lidya mezi 330 podnikateli. Vzhledem k tomu, že výzkum se uskutečnil ještě před zavedením aktuálních vládních opatření, lze čekat, že realita bude horší.

Jednou z forem podpory firem i jednotlivců po jarní ekonomické odstávce kvůli koronaviru byla možnost odložit splátky úvěrů až o šest měsíců. „Půlroční lhůta pro odklad splátek úvěrů se blíží ke konci, zdá se ale, že pro malé a střední podniky nebyla dostatečně dlouhá,“ uvedl šéf české pobočky společnosti Lidya Libor Vaníček.

Zatímco 57 procent respondentů o tom, jak dlužné splátky budou hradit ještě před koncem září nepřemýšlelo, pětina zvažovala získání další půjčky, kterou by dluh uhradila. „Zajímavé je to, že sedm procent malých a středních podniků předpokládalo, že půjde splátky úvěrů dále odložit a plánuje o tento odklad požádat, dodal Vaníček.

Ze šetření České národní banky vyplynulo, že pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům. Banky minulý týden v souvislosti s novými protipandemickými opatřeními vlády vyjádřily připravenost pomoci na individuální bázi všem klientům postiženým pandemií. Ať už skrze odklady splátek, snížení měsíčních splátek, konsolidaci úvěrů nebo jiné restrukturalizační nástroje. Hospodářská komora oznámila, že bude příslib bank na vstřícnější přístup ke klientům při posuzování jejich úvěrových závazků monitorovat.

Malé a střední podniky jsou motorem každé ekonomiky. Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu představují 99,8 procenta z celkového počtu aktivních podnikatelských subjektů, na přidané hodnotě naší ekonomiky se podílejí téměř z 55 procent a na celkové zaměstnanosti 58 procenty.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.