Ropa v pololetí zdražila o 45 procent, část trhu čeká cenu 100 USD za barel

Rozdílové smlouvy články Ropa v pololetí zdražila o 45 procent, část trhu čeká cenu 100 USD za barel

Ropa v prvním pololetí zdražila o více než 45 procent a část analytiků se domnívá, že růst bude pokračovat. Zmiňují přitom kombinaci faktorů, které za růstem stojí – především postup v očkování a s tím související uvolňování omezujících opatření zavedených za pandemie. Někteří z nich nevylučují, že do příštího léta může být ropa i za 100 dolarů. Ta drahá byla naposledy v roce 2014.

Severomořská ropa Brent, která je hlavním ukazatelem vývoje cen pohonných hmot ve světě, se na začátku roku pohybovala těsně pod 52 dolary, nyní stojí zhruba 75 dolarů. Za pololetí tak zdražila asi o 45 procent. V případě americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) cenový nárůst od ledna do června přesahuje 51 procent. Jen za červen Brent zdražil o osm procent a WTI o deset, ceny se tak pohybují na maximech od podzimu 2018.

Analytici americké investiční banky Goldman Sachs očekávají, že cena Brentu se ve třetím čtvrtletí bude v průměru pohybovat kolem 80 dolarů. Může se ale skokově zvýšit i výrazně nad tuto hranici, vzhledem k tomu, že se očekává silný růst poptávky. Naproti tomu analytici banky JPMorgan předpokládají, že Brent se v posledním čtvrtletí roku posune do pásma 80 až 90 dolarů za barel, analytici Bank of America pak na příští léto nevylučují cenu 100 dolarů za barel.

Předpoklad pokračujícího růstu cen vychází z očekávání všech tří hlavních organizací, které situaci na trhu systematicky sledují a poskytují prognózy, tedy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Mezinárodní agentura pro energii (IEA) a americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Ty všechny očekávají, že kvůli růstu poptávky nabere tempo růstu cen ropy v letošním druhém pololetí na intenzitě.

Zdroj: ČTK

Tagged , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: KH

Jeden komentář ke článku: “Ropa v pololetí zdražila o 45 procent, část trhu čeká cenu 100 USD za barel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com