Rozpočtový výbor podpořil širší využití bankovní identity lidí

Rozdílové smlouvy Novinky Rozpočtový výbor podpořil širší využití bankovní identity lidí

Praha 9. října (ČTK) – Sněmovní rozpočtový výbor dnes podpořil hlasy všech přítomných členů využití bankovní identity lidí pro ověřený přístup k elektronickým službám veřejné správy. Úpravy poslanecké novely bankovního zákona nechal na garančním výboru pro veřejnou správu. Patrik Nacher (ANO) za předkladatele uvedl, že se k předloze chystá celkový pozměňovací návrh. Vláda ji sice posoudila, vznesla ale některé připomínky.

Bankovní identita nyní slouží k přihlašování do internetového bankovnictví. „Bankovní identita představuje jednoduchou a bezplatnou formu přístupu ke službám e-Governmentu i on-line službám soukromého sektoru pro přibližně pět milionů občanů, kteří používají internetové bankovnictví,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

Rozšíření možností využívání bankovní identity, s níž lidé běžně zacházejí, zvýší podle předkladatelů dostupnost on-line služeb vyžadujících prokázání totožnosti a povede k dalšímu rozvoji regulovaných on-line služeb a veřejných služeb e-Governmentu. Využívání rozšířených možností bankovní identity by nebylo podle předlohy nijak zpoplatněno.

Předloha také vytváří podmínky pro omezený přístup bank do základních registrů. Banky tak budou moci podle předkladatelů lépe předcházet legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a také bránit případům zneužití identity.

K novele měly výhrady například Úřad pro zahraniční styky a informace a Bezpečnostní informační služba, tedy civilní rozvědka a kontrarozvědka. Zpravodajcům se nelíbil navrhovaný rozsah přístupu bank k údajům z registrů. Nedostatky by měl odstranit celkový pozměňovací návrh.

Novelu podepsalo přes 120 poslanců z 200 poslanců. Šance na její schválení je proto značná.

Zdroj: ČTK

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com