Saúdská Arábie versus Rusko: kdo zvítězí v ropné válce velmocí?

Rozdílové smlouvy Novinky Saúdská Arábie versus Rusko: kdo zvítězí v ropné válce velmocí?

Cena černého zlata klesla o třetinu. To je nejvíce od první války v Perském zálivu v roce 1991. Na vině jsou neshody mezi Saúdskou Arábií a Ruskem ohledně těžebních kvót.

Kvůli víkendovému kolapsu jednání mezi zeměmi OPEC a Ruskem vznikl na světovém trhu s ropou přebytek v objemu kolem čtyř milionů barelů denně. Saúdská Arábie se rozhodla těžbu zvýšit a svým odběratelům ještě nabízet slevy na dodávky ropy. Cena nejobchodovanějších typů ropy WTI a Brent se díky tomu pohybuje mezi třiceti a pětatřiceti dolary za barel. Přitom ještě před necelým měsícem se blížila hranici šedesáti dolarů.

S drastickým zlevněním černého zlata se nabízí otázka, kdo z ropné války velmocí vyjde nakonec vítězně. Rusko, nebo Saúdská Arábie, která „vystřelila“ jako první? Moskva ihned prohlásila, že je schopna bez větší újmy dodávat ropu za cenu 25 až 30 dolarů po dobu šesti až deseti let. Rijád se nechal slyšet, že se mu za 30 dolarů rovněž vyplatí těžit. Produkce obou zemí je srovnatelná: Saúdská Arábie těží průměrně dvanáct milionů barelů denně, Rusko jedenáct.

Navrch má ale přece jen Rusko. Jemu k udržení fiskální rovnováhy stačí prodávat ropu za čtyřicet dolarů, Saúdská Arábie potřebuje nejméně osmdesát. V souboji tedy půjde o to, kdo bude ochoten svým veřejným rozpočtům nechat více pustit žilou.

Hodnocení článku

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: katerina.stejskalova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com