Ministr: Ruská ekonomika bude na úrovni před krizí do roka

Rozdílové smlouvy Novinky Ministr: Ruská ekonomika bude na úrovni před krizí do roka

Ruská ekonomika, kterou v letošním roce ničí nízké ceny ropy a dopady šíření pandemie nemoci covid-19, se vrátí na úroveň před krizí do třetího čtvrtletí příštího roku. Řekl to dnes ministr hospodářství Maxim Rešetnikov. Propad hrubého domácího produktu (HDP) pak letos odhaduje na 3,9 procenta. Ceny ropy, které na jaře prudce klesly, by se podle něj měly postupně zotavit.

Další podporu by ekonomice mělo podle ministra poskytnout ukončení dohody o omezování těžby v rámci skupiny OPEC+ v roce 2022. OPEC+ zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední těžaře v čele s Ruskem.

Příští rok očekáváme růst HDP o 3,3 procenta. To znamená, že ekonomika dosáhne úrovně před krizí do třetího čtvrtletí 2021,“ řekl ministr.

Rešetnikov dodal, že ruský rubl je kvůli zvýšenému vnímání rizik ze strany investorů mírně podhodnocen. Na správnou úroveň by se měl vrátit ještě do konce letošního roku nebo na začátku roku příštího, řekl ministr podle agentury Reuters.

Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o osm procent. Propad způsobila karanténní opatření proti šíření nového typu koronaviru a také pokles cen ropy, v Rusku klíčové exportní komodity. V prvním čtvrtletí ruská ekonomika vzrostla o 1,6 procenta.

Ruská centrální banka v červenci snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na minimum 4,25 procenta. Snaží se tak ekonomice pomoci překonat negativní dopady koronavirové krize. Předpověděla tehdy, že HDP se v letošním roce sníží o 4,5 až 5,5 procenta.

Také ruská centrální banka očekává, že se ekonomika vrátí k růstu v příštím roce. Analytici v anketě agentury Reuters na začátku září odhadli, že ekonomika se vrátí k meziročnímu růstu nejdříve ve druhém čtvrtletí roku 2022.

Zdroj: ČTK

Tagged , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: EL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com