Shanghai Electric dokončila nejvyšší sluneční věž světa

Rozdílové smlouvy Novinky Shanghai Electric dokončila nejvyšší sluneční věž světa

Společnost Shanghai Electric (index SHA: 601727) dnes oznámila, že dokončila sluneční věž Molten Salt Receiver (MSR) v rámci IV. fáze dubajského projektu DEWA, která má celkový výkon 700 MW pro výrobu solární energie a 250 MW pro výrobu elektřiny prostřednictvím hybridní fotovoltaické technologie. Společnost tuto věž, která je nejvyšší stavbou svého druhu na světě, postavila za rekordních 240 dnů, a to i přesto, že kvůli pandemii koronaviru bylo nutné přijmout rozsáhlá opatření. V současné době jde o největší světový projekt společné fototermální a fotovoltaické elektrárny, který se rozkládá na ploše 44 čtverečních kilometrů.

„Byl to velmi náročný projekt, zejména kvůli tomu, že jsme museli přijmout další opatření na zajištění ochrany zdraví a bezpečnosti lidí,“ řekl Abdulhameed Al Muhaidib, výkonný ředitel projektu NE1. „Více než 4000 stavebních dělníku, z různých zemí celého světa, pracovalo na tomto projektu jako jeden tým, aby splnily jeho náročné cíle.“

Sluneční věž MSR je vysoká asi 40 metrů a je postavena na horní části tělesa chladící věže, která je vysoká přibližně 222 metrů. Výsledná sluneční věž tak měří zhruba 262 metrů a je tak k dnešnímu dni největší solární elektrárnou na světě. Celkem se projekt skládá z „jedné sekce rovinných zrcadel pro soustředění slunečního záření, tří sekcí parabolických zrcadel pro soustředění slunečního záření a z fotovoltaických panelů“, které dohromady disponují celkovým výkonem 950 MW. Po dokončení tento projekt bude vyrábět zelenou energii pro 320.000 domácností, čímž se sníží emise uhlíku o 1,6 milionu tun ročně. Projekt hraje významnou roli v dubajské energetické strategii do roku 2050. Strategii, v jejímž rámci má do roku 2020 být 7 % energie v regionu vyráběno z obnovitelných zdrojů, se tak daří plnit v předstihu, protože 9 % z celkového množství potřebné elektřiny (11.700 MW) pochází ze solárních nebo jiných obnovitelných zdrojů.

Princip výroby elektřiny je zde založen na procesu přeměny energií („světlo-teplo-elektřina“), přičemž k výrobě se používá roztavená sůl, která do sebe absorbuje solární energii a je ohřívána prostřednictvím více než 1000 topných těles, která ohřívají všechnu sůl proudící ve věži MSR. Roztavená sůl následně prochází parním systémem, kdy vzniká vysokotlaká a vysokoteplotní pára, která pohání generátor turbíny.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

Tagged , , , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com