Slovensko očekává výrazné zvýšení schodku veřejných financí

Rozdílové smlouvy Novinky Slovensko očekává výrazné zvýšení schodku veřejných financí

Schodek veřejných financí Slovenska letos podle odhadu tamního ministerstva financí stoupne až na úroveň 11,58 procenta výkonu ekonomiky. Důvodem jsou hlavně dopady pandemie choroby covid-19, kvůli kterým parlament již schválil výrazné navýšení deficitu státního rozpočtu. Ministerstvo to dnes uvedlo v nejnovějším výhledu.

Bývalá vláda premiéra Petera Pellegriniho původně na letošek naplánovala rozpočet s deficitem veřejných financí na úrovni 0,49 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Dosažení tohoto cíle ekonomové i nezávislá rozpočtová rada už v době schvalování materiálu označili za nereálné.

„Zmíněné zhoršení je významně ovlivněno propadem ekonomiky, když schválený rozpočet ještě předpokládal růst HDP na úrovni 2,3 procenta a aktuální odhad počítá s propadem HDP na úrovni 9,8 procenta,“ uvedlo ministerstvo financí.

Nynější vláda premiéra Igora Matoviče, která nastoupila do úřadu po únorových parlamentních volbách, prosadila ve sněmovně zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na více než čtyřnásobek původně plánované částky. Ministerstvo financí tento krok zdůvodnilo hlavně negativními dopady pandemie covidu-19 a nepokrytými výdaji v původním rozpočtu. Státní rozpočet je součástí veřejných financí, které zahrnují také hospodaření například samosprávy či systému zdravotního a sociálního pojištění.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor:

Jeden komentář ke článku: “Slovensko očekává výrazné zvýšení schodku veřejných financí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com