Studie: O kurzarbeit firmy v Evropě požádaly pro 50 milionů lidí

Rozdílové smlouvy články, Novinky Studie: O kurzarbeit firmy v Evropě požádaly pro 50 milionů lidí

V zemích Evropské unie, v Británii a ve Švýcarsku firmy požádaly o takzvaný kurzarbeit už pro zhruba 50 milionů zaměstnanců. Ukazuje to studie, kterou na svém webu zveřejnila německá Nadace Hanse Böcklera. Věnuje se dopadům, které má na trh práce pandemie způsobená koronavirem.

O kurzarbeit, tedy o zkrácenou pracovní dobou s příspěvky státu na mzdy, nejčastěji žádají firmy ve Francii, kde se to týká 11,3 milionu zaměstnanců, a v Německu, kde jich je 10,1 milionu. Následuje Itálie s 8,3 milionu a Británie se 7,9 milionu zaměstnanců.

Studie, která hodnotí situaci na přelomu dubna a května, pro Česko uvádí počet zhruba 200.000, pro Slovensko jen 10.000.

Procentuálně je forma kurzarbeitu nejčastější ve Švýcarsku (48,1 procenta), dále ve Francii (47,8 procenta) a v Itálii (46,6 procenta).

Podmínky kurzarbeitu jsou v evropských zemích často zásadně odlišné. Zatímco například v Rumunsku ho mohou firmy využít maximálně na dva týdny, ve Finsku až na 13 měsíců. V Polsku dostávají zaměstnanci od státu 50 procent mzdy, o kterou přišli, v Nizozemsku až 100 procent.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: Ema Ducakova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com