Toyotě díky oživení poptávky vzrostl čtvrtletní zisk o 92 procent

Rozdílové smlouvy články Toyotě díky oživení poptávky vzrostl čtvrtletní zisk o 92 procent

Japonská automobilka Toyota Motor ve čtvrtém čtvrtletí svého finančního roku zvýšila provozní zisk o 92 procent na 689,8 miliardy jenů (JPY; 133,4 miliardy Kč), a to navzdory globálním problémům s dodávkami čipů. K růstu přispělo oživení poptávky po koronavirové pandemii, uvedla dnes největší automobilka světa ve své výsledkové zprávě. Analytici v anketě společnosti Refinitiv očekávali provozní zisk 641,5 miliardy JPY. Finanční rok 2021 skončil v březnu.

Automobilový průmysl bojuje od konce loňského roku s nedostatkem čipů. Tuto situaci nedávno zhoršil požár v japonské továrně na čipy a výpadek elektřiny v Texasu, kde se nachází mnoho továren na výrobu čipů. Toyota však překvapila investory i konkurenty, když oznámila, že její výrobu nedostatek čipů výrazně nenaruší. Konkurenti, včetně Volkswagenu, General Motors, Fordu, Hondy a Stellantisu, byli donuceni zpomalit nebo přerušit část výroby. Podle analytiků se Toyoty nedostatek čipů zatím převážně nedotkl pravděpodobně díky její politice vysokých zásob.

Toyota je podle počtu prodaných aut největší automobilkou na světě. V uplynulém finančním roce prodala po celém světě 9,92 milionu vozů a letos plánuje zvýšit prodej na 10,55 milionu aut. Pomoci ji k tomu má hlavně růst na důležitých trzích, jako jsou Spojené státy.

Zdroj: ČTK

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: KH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com