IEA: Růst kapacity obnovitelných zdrojů energie letos zpomalí

pinwheel-4550711_1920

Globální růst kapacity obnovitelných zdrojů energie po loňském prudkém růstu v letošním roce zpomalí, protože vyprší platnost vládních programů podpory. Developeři plánují postavit téměř 270 gigawattů nové kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, což proti loňsku představuje pokles o tři procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ke splnění klimatických cílů je potřeba, aby byl růst vyšší.

Takzvaná zelená energie byla loni vzácným světlým bodem ekonomiky. Kapacita výroby z obnovitelných zdrojů podle IEA vzrostla o rekordních 45 procent. Pomohl k tomu prudký růst v Číně, ve Spojených státech a ve Vietnamu, kde se firmy snažily rychle využít vládní podpory, které platily jen do konce roku.

Letos a příští rok má trh podle výhledu IEA zůstat zhruba na stejné úrovni. Nová kapacita i přes mírný pokles tedy zůstane vysoká a na celkovém růstu nové kapacity výroby elektřiny se budou obnovitelné zdroje podílet asi 90 procenty. Ke snížení emisí v příštích letech je ale potřeba ještě větší rozšíření obnovitelných zdrojů, protože tyto zdroje musejí jednak nahradit uhlí a plyn v elektrárenských sítích, zároveň je ale potřeba, aby držely krok s očekávaným růstem poptávky, protože silniční doprava a průmysl stále více závisejí na elektřině.

Zdroj: ČTK

4 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.