Trump ocenil vřelost vztahů USA s Mexikem

Rozdílové smlouvy články Trump ocenil vřelost vztahů USA s Mexikem

Americký prezident Donald Trump na dnešním setkání se svým mexickým kolegou Andrésem Lópezem Obradorem ocenil vřelost vztahů obou zemí. Informovala o tom agentura Reuters. Schůzka v Bílém domě se konala u příležitosti nové dohody o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou, která tento měsíc vstoupila v platnost.

Vztahy mezi Spojenými státy a Mexikem nikdy nebyly tak dobré, jako jsou nyní,řekl Trump. Agentura AFP poznamenala, že Trump přitom volby v roce 2016 vyhrál i díky slibu postavit na hranici s Mexikem zeď, která by zabránila nelegální migraci, pašování drog a zbraní.

Nad tématem migrace Trump s Obradorem dnes krátce diskutovali. „Přišlo na řadu krátce, kdy zmínili skvělou spolupráci mezi Mexikem a Spojenými státy, uvedla mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová. O financování zmíněné pohraniční zdi ale prezidenti nemluvili. Trump chce, aby výstavbu zaplatilo Mexiko, které to ale odmítá.

Dohoda o volném obchodu, známá jako USMCA, začala platit 1. července. Nové ujednání nahradilo Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) z roku 1994, kterou Trump dlouhodobě kritizoval jako nevýhodnou a až katastrofickou pro USA. Dohodu NAFTA považoval šéf Bílého domu za jeden z důvodů, proč podniky přesouvají svou výrobu do Mexika.

Dohodu USMCA podepsali Trump, tehdejší mexický prezident Enrique Peňa Nieto a kanadský premiér Justin Trudeau v listopadu 2018 na okraj summitu G20 v Argentině. Jako první ji loni v červnu schválili zákonodárci v Mexiku. Všechny tři země se ale pak v prosinci ještě dohodly na úpravě znění. Ratifikována byla letos v březnu.

V Bílém době byl dnes vedle Obradora očekáván i Trudeau, který ale účast odřekl. Trump po jednání s mexickým prezidentem, který do USA podle CNN přiletěl běžným komerčním letem a ne vládním speciálem, řekl, že s Trudeauem bude ještě dnes telefonicky hovořit. Dodal, že s Kanadou uspořádají oslavu k USMCA v jiný termín a že Trudeau přijede do Washingtonu v „příhodný čas“.

Zdroj: ČTK

Tagged , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: EL

Jeden komentář ke článku: “Trump ocenil vřelost vztahů USA s Mexikem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com