Nízké ceny ropy trápí těžaře, Trump chce doplnit státní zásoby

Rozdílové smlouvy Novinky Nízké ceny ropy trápí těžaře, Trump chce doplnit státní zásoby

Nadbytek ropy na světových trzích vedl k historickým propadům cen, v případě lehké americké ropy WTI museli prodejci dokonce kupujícím za odběr platit. Americký prezident Donald Trump nynější situaci, která je důsledkem pandemie nemoci covid-19 respektive protikoronavirových opatření snižujících mimo jiné spotřebu ropy, považuje za skvělý čas pro doplnění strategických rezerv. Podobný názor zastává i šéf české Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Jeffrey Currie, který je analytikem banky Goldman Sachs, očekává, že jen v USA potrvá týdny, než se cena ropy vrátí k předkrizovým hodnotám. Těžit z nízkých cen budou země závislé na dovozu ropy, mimo jiné Indie.

„Vzhledem k rekordně nízkým cenám ropy jsme na úrovni, která je pro mnoho lidí zajímavá. Naplníme naše národní ropné rezervy, strategické rezervy, uvažujeme až o 75 milionech barelů. Bylo by to poprvé za dlouhou dobu, co by zásobníky doplněny, a bylo by to za dobrou cenu,“ řekl Trump na tiskové konferenci v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ). „Je skvělá doba na nákup ropy. Nikdo doteď neslyšel o záporných cenách,“ dodal.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem, tedy seskupení nazývané OPEC+, se sice dohodli na snížení těžby v květnu a červnu o 9,7 milionu barelů denně, propad cen to ale nezastavilo. Mluvčí ruského prezident Dmitrij Peskov naznačil, že by se světoví těžaři mohli dohodnout na další úpravě produkce, pokud by to bylo nutné.

Z propadu cen ropy mohou těžit země závislé na importu této suroviny, jako je například Indie. Zhroucení cen severomořské ropy Brent poskytne podle listu The Jakarta Post indickému premiérovi Naréndru Módímu značný manévrovací prostor pro uzdravení ekonomiky postižené karanténními opatřeními. „Indie je jasný vítěz pádu cen ropy,“ uvedl Alexander Wolf, který v hongkongské pobočce banky JPMorgan vede oddělení asijské investiční strategie.

Zdroj: ČTK

Tagged , , , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Jeden komentář ke článku: “Nízké ceny ropy trápí těžaře, Trump chce doplnit státní zásoby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com