Trump žádá odklad verdiktu nařizujícího vydat finanční záznamy

Rozdílové smlouvy články Trump žádá odklad verdiktu nařizujícího vydat finanční záznamy


Prezident USA Donald Trump požádal nejvyšší soud, aby pozastavil výkon verdiktu odvolacího soudu, podle kterého musejí americká banka Capital One a německá Deutsche Bank vydat Kongresu USA Trumpovy finanční záznamy. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Očekává se, že prezident s žádostí uspěje, neboť nejvyšší americký soud mu v nedávné době opakovaně v podobných případech prozatímně vyhověl.

Výbory Sněmovny reprezentantů, které jsou stejně jako celá sněmovna pod kontrolou demokratů, vyzvaly obsílkou v dubnu obě banky k vydání záznamů o Trumpových účtech, transakcích a investicích. Výbory chtěly stejné informace také o Trumpových dětech a několika dalších lidech z konglomerátu The Trump Organization, který zastřešuje podnikatelské aktivity Trumpovy rodiny.

Banky dokumenty nevydaly, takže se výbory obrátily na soud. Soud už v květnu nařídil finančním domům, aby záznamy vydaly Kongresu. Trump se odvolal, ale odvolací soud v prosinci verdikt nižší instance potvrdil. Pokud nejvyšší soud výkon verdiktu neschválí, což se ale nečeká, budou muset banky v nadcházejícím týdnu dokumenty do Kongresu vydat.

Prezident se hájí tím, že požadavek sněmovních výborů je protiprávní a čistě politicky motivovaný. Demokraté naopak tvrdí, že dokumenty mohou obsahovat informace o případném střetu zájmů.

Trump v současné době kvůli finančním záznamům čelí několika soudním řízením. Vedle sněmovny se totiž snaží k různým finančním dokumentům dostat i prokuratura státu New York. Šéf Bílého domu ale svá daňová přiznání dlouhodobě odmítá zveřejnit, přestože od dob Richarda Nixona (vládl 1969-74) to udělali všichni prezidenti USA. Rozhodující slovo tak ve všech případech připadne na nejvyšší soud.

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: J.A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com