Turecko a Ázerbájdžán dokončily nový plynovod

Rozdílové smlouvy články Turecko a Ázerbájdžán dokončily nový plynovod


Trans-anatolský plynovod (TANAP) je součástí jižního plynového koridoru, který má snížit závislost Evropy na dodávkách zemního plynu z Ruské federace.

TANAP představuje největší rozšíření jižního plynového koridoru, který bude dodávat zemní plyn z ázerbájdžánského plynového pole Shah Deniz do Evropy. Pouze tato část vyšla na 6,5 miliardy dolarů, náklady na celý jižní koridor se odhadují na 40 miliard. TANAP bude schopen Evropu zásobovat až šestnácti miliardami metrů krychlových zemního plynu ročně. Další investice by jeho kapacitu mohly zvýšit až na 31 miliard metrů krychlových.

Slavnostní otevření TANAPu se uskutečnilo koncem minulého týdne v tureckém městě Ipsala blízko turecko-řeckých hranic, a to za přítomnosti tureckého prezidenta Erdogana a jeho ázerbájdžánského protějšku Alijeva. 

TANAP je ve vlastnictví několika subjektů. Jedenapadesát procent akcií plynovodu drží ázerbájdžánská státní energetická společnost SOCAR, její turecká obdoba SOCAR Turkey vlastní sedm procent. Dalších třicet procent patří tureckému operátorovi plynovodů BOTAS a zbylých dvanáct procent drží těžařská společnost British Petroleum.

Hodnocení článku

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: Marketa Fryckova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright iBinarniOpce.cz 2016 | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com