V USA kvůli koronaviru roste nezaměstnanost, potíže má i Evropa

virus covid, korona

Pandemie způsobená koronavirem ve světě prudce zvyšuje nezaměstnanost, jen v USA minulý týden požádalo o podporu rekordních 6,65 milionu lidí. Problémy mají také evropské státy, ve Španělsku v březnu přišel o práci také rekordní počet lidí. Evropská komise (EK) oznámila, že v rámci nového systému podpory krátkodobého zaměstnávání nabízí členským zemím až 100 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč). O práci teď přicházejí hlavně lidé v odvětvích, na která má pandemie nejtvrdší dopady, což jsou například hotely, restaurace či firmy v letecké dopravě.

V USA analytici čekali, že o podporu požádá zhruba stejný počet lidí jako o týden dříve, ve skutečnosti je to ale dvojnásobek. Už 3,3 milionu žadatelů z předchozího týdne ale byl rekord, který asi čtyřnásobně přesáhl tehdejší maximum z roku 1982. Ještě na začátku března žádalo o podporu méně než 300.000 lidí. Potíže na trhu práce tak podle ekonomů zcela jasně akcelerují.

Krize paralyzovala celou leteckou dopravu a také výrobu letadel. Americká společnost Boeing, která ve světě zaměstnává zhruba 150.000 lidí, jedná s částí svých zaměstnanců o jejich odchodu.

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 procent zaměstnanců. O práci by ale žádný z nich přijít neměl a část mzdy jim bude kompenzovat stát. Dva měsíce nebude pracovat i většina zaměstnanců britské letecké společnosti Virgin Atlantic. Palubní posádky nízkonákladového easyJetu, který v pondělí oznámil pozastavení provozu všech svých letadel, budou doma tři měsíce.

Ve Španělsku, které má více než 47 milionů obyvatel, v březnu přišlo o práci 898.222 lidí včetně zhruba 550.000, kteří pracovali na dobu určitou. Počet nezaměstnaných pak meziměsíčně vzrostl o 9,3 procenta na 3,5 milionu lidí. Dalších nejméně 620.000 lidí má dočasně přerušenou platnost pracovní smlouvy, což firmám umožňuje s poukazem na vyšší moc příslušná regulace. Takoví lidé fakticky o práci nepřijdou, zaměstnavatel za ně platí sociální pojištění a tito lidé mohou požádat o dávky v nezaměstnanosti do výše až 70 procent původní mzdy.

Británii velké propouštění čeká. Více než čtvrtina firem totiž podle průzkumu statistického úřadu plánuje v nejbližším období propouštět. Jiná sondáž, kterou si nechala zpracovat Britská obchodní komora, pak naznačila, že téměř polovina firem počítá s dočasným propuštěním nejméně 50 procent svých zaměstnanců.

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier dnes prohlásil, že německá ekonomika by letos mohla vykázat ještě hlubší propad než v letech 2008 a 2009, tedy za minulé finanční krize. Tehdy hospodářství zaznamenalo propad o 5,7 procenta.

Na rozdíl od tehdejší finanční krize, kdy se zásahy vlád a institucí soustředily na velké banky a podniky, přiměla nynější krize světové organizace a vlády, aby se zaměřily na oblasti, jako je i státní podpora zaměstnanosti. Růst nezaměstnanosti má snížit například kurzarbeit, kdy se zaměstnancům zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Finanční podporu kurzarbeitu již oznámily vlády několika států včetně Česka.

Brusel na podporu krátkodobého zaměstnávání nabídne unijním zemím až 100 miliard eur, které si chce Evropská komise vypůjčit s použitím vládních záruk. Systém podpory označený zkratkou SURE má pomoci vládám členských zemí. Komise chce také rozšířit už vytvořený krizový investiční fond o další peníze určené na kohezní politiku. Hodlá také nabídnout zemědělcům pružnější čerpání peněz z fondů společné zemědělské politiky.

Jedním z protikoronavirových opatření, které na přeshraniční zaměstnavatele i zaměstnance doléhá, jsou uzavřené hranice a jejich komplikované překračování. Kvůli zpřísněnému přístupu k pendlerům, tedy zaměstnancům, kteří za prací každý den dojíždějí přes hranici, musí výrobu omezovat řada bavorských firem, sdělilo ČTK zemské ministerstvo hospodářství. Uzavírání evropských hranic jako fatální signál kritizoval šéf německého ekonomického institutu DIW Marcel Fratzscher.

S podobnými potížemi se setkávají i Poláci, kteří dojíždějí za prací do Česka. Tito pendleři žádají peticí od předsedy polské vlády Mateusze Morawieckého, aby pozměnil stávající omezení a usnadnil jim každodenní překračování hranic.

Zdroj: ČTK

4 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *