Zlato mírně oslabilo kvůli sílícímu dolaru

Zatímco v úterý se zlato vyhouplo na nejvyšší úrovně od roku 2012, středa pro něho znamenala mírný ústup ze slávy. Může za to nárůst důvěry v americký dolar v coby bezpečný měnový přístav.

Zlato se v první polovině týdne přiblížilo hranici 1750 dolarů za trojskou unci, což je nejvyšší hodnota za posledních téměř osm let. Přitom ještě v první polovině března se cena zlata nacházela pod patnácti sty dolary. Zlatá rally posledních týdnů je způsobena rostoucí nejistotou budoucího hospodářského vývoje. V takových situací bývá zlato považováno za jedno z bezpečných aktiv, do kterého lze převést úspory a chránit je tak před případným znehodnocením.

Během středy však zlato o necelé procento oslabilo. Investoři totiž reagovali na čerstvé predikce, podle kterých by scénář vývoje americké ekonomiky nemusel být tak katastrofický, jak se ještě před pár dny očekávalo. S trochu nadsázky by se dalo říci, že díky tomu bylo zlato převálcováno americkým dolarem, který žlutý kov částečně vystřídal na pozici bezpečného přístavu. A jak se zdá, nejspíše to tak ještě nějakou dobu zůstane. Cena zlatých futures na dodávku v červnu totiž rovněž nepatrně klesla.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.