Akcie v USA uzavřely smíšeně, dařilo se technologiím, oslabil dolar

Akcie ve Spojených státech zahájily měsíc červen smíšeně.

Akcie ve Spojených státech zahájily měsíc červen smíšeně. Oslabila je nepříznivá data ze zpracovatelského průmyslu a obchodní den poznamenala závada, která zapříčinila masivní výkyvy v cenách akcií společností Berkshire Hathaway a Barrick Gold. Dařilo se ale technologiím v čele s Nvidií. Na devizovém trhu ztrácel dolar.

Obchodování bylo nutné zastavit

Index Dow Jones klesl o 0,3 procenta na 38.571,03 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 se zvýšil o 0,11 procenta na 5283,40 bodu. Index technologického trhu Nasdaq přidal 0,56 procenta na 16.828,67 bodu. Obchodování s nejméně 60 akciemi kótovanými na newyorské burze muselo být ale kvůli prudkým cenovým výkyvům zastaveno. Burza posléze technický problém odstranila a činnost obnovila.

Trhy také vyhodnocovaly údaje, podle kterých výrobní aktivita v USA zpomalila již druhý měsíc po sobě, což zvýšilo obavy z oslabení hospodářského růstu. Dolů zamířily akcie energetických a průmyslových podniků.

Dolar na třítýdenním minimu

Makroekonomické statistiky oslabily dolar, který vyklesal na třítýdenní minimum. Data o výdajích ve výrobě a ve stavebnictví, byla slabší, než se čekalo. Americkou měnu poškozuje očekávání, že centrální banka (Fed) proto letos sníží sazby, aby povzbudila slábnoucí ekonomiku.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztrácel před 22:00 SELČ 0,5 procenta na 104,12 bodu. Euro k dolaru melo k dobru 0,5 procenta, prodávalo se za 1,0900 USD. Na jen dolar ztrácel 0,7 procenta, stál 156,23 JPY.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *