Australská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 0,5 procenta. Reaguje tak na ekonomický šok způsobený novým typem koronaviru. Australská centrální banka je tak další, která se rozhodla uvolnit měnovou politiku kvůli dopadům epidemie koronaviru. Před ní už tak učinila například Čína.
Australská centrální banka snížila úroky poprvé od října. Od loňského června je to ale už čtvrté snížení. Ještě minulý týden v anketě agentury Reuters mezi 40 ekonomy jen dva očekávali snížení úroků, v pondělí už jich bylo 17.
Guvernér centrální banky Philip Lowe uvedl, že epidemie koronaviru má na australskou ekonomiku značný dopad. Je podle něj obtížné předpovědět, jak rozsáhlé tyto dopady budou a jak dlouho potrvají. Měnový výbor centrální banky bude dál pozorně sledovat vývoj a hodnotit dopady na ekonomiku. Je i připraven dál uvolnit měnovou politiku, dodal Lowe.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí varovala, že epidemie nového onemocnění vrhá světovou ekonomiku do nejhoršího útlumu od globální finanční krize před více než deseti lety. Vyzvala také vlády a centrální banky, aby zabránily ještě hlubšímu propadu.
Kvůli koronaviru dnes snížila úroky také centrální banka Malajsie, a to na nejnižší úroveň za deset let. Trhy očekávají, že o půl procentního bodu by už tento měsíc mohla základní úrok snížit rovněž americká centrální banka (Fed).
Americký prezident Donald Trump dnes v reakci na rozhodnutí australské centrální banky na twitteru opět vyzval Fed k výraznému snížení úrokových sazeb. Vyšší náklady na úvěry podle něj znevýhodňují americké vývozce i samotné Spojené státy. Trump kvůli vysokým úrokům kritizoval šéfa Fedu Jeroma Powella v minulosti už několikrát a je přesvědčen, že nižší úroky by podpořily růst americké ekonomiky. Fed na druhé straně uvádí, že jeho rozhodnutí vycházejí z údajů o zaměstnanosti a inflaci.
Zdroj: ČTK
One comment