Akcie v Asii po výprodeji v USA prudce oslabily, klesá i bitcoin

Rozdílové smlouvy Novinky Akcie v Asii po výprodeji v USA prudce oslabily, klesá i bitcoin

Akcie na burzách v Asii dnes prudce oslabily, a navázaly tak na čtvrteční výprodej ve Spojených státech. K němu přispěl růst výnosů klíčových dluhopisů americké vlády, který byl výsledkem očekávání části investorů, že je na vzestupu inflace a s ní i růst úrokových sazeb. Nepomohla ani slova šéfa americké centrální banky (Fed), který tento týden v Kongresu řekl, že inflace je pod kontrolou a že současné inflační tlaky jsou jen přechodnou záležitostí. Spolu s akciemi dolů zamířil i bitcoin.

Hlavní index burzy v Tokiu Nikkei 225 odepsal 3,99 procenta a obchodování uzavřel na hodnotě 28.966,01 bodu. Minimálně dvě procenta pak odepsaly burzy například v Sydney či v Hongkongu, index Hang Seng oslabil o 3,64 procenta na 28.980,21 bodu.

Americké akcie ve čtvrtek zažily výprodej, index trhu Nasdaq oslabil o 3,5 procenta a zaznamenal nejvýraznější propad od loňského října. Investoři se zbavovali především technologických firem. Výprodej akceleroval ve chvíli, kdy se výnos dluhopisů americké vlády se splatností deset let dostal nad 1,5 procenta. Tak vysoko nebyl více než rok, před dvěma měsíci činil 0,92 procenta. To vyvolalo na Wall Street obavy, že výnosy – a s nimi také úrokové sazby – se začnou zvyšovat.

Dnes ráno se výnos tohoto klíčového dluhopisu americké vlády snížil, ale i tak činil 1,48 procenta. Výnosy se pohybují opačně k cenám, pokud tedy ceny klesají, výnosy se zvyšují. Propad cen akcií se dnes nevyhnul ani Číně. Hlavní index CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 2,43 procenta na 5336,76 bodu. Trh má tak za sebou nejhorší týden za téměř dva a půl roku. Za celý týden index odepsal 7,7 procenta.

Dolů zamířil i bitcoin, jehož cena dopoledne vykazovala propad zhruba o pět procent asi na 44.470 USD. Dostala se tak nejníže za dva týdny. Bitcoin tak stále prochází prudkými výkyvy – zatímco před dvěma měsíci poprvé vystoupil nad 30.000 USD, minulý týden se přechodně dostal až nad 58.000 USD.

Zdroj: ČTK

Tagged , , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: AH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com