Akcie v EU zpevňují, pomáhá vývoj kolem léku na covid-19

Akcie na evropských trzích dnes výrazně zpevňují, k růstu jim pomáhá jednak slibný vývoj kolem léku na covid-19, jednak plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na postupné otevírání americké ekonomiky, dosud paralyzované šířením koronaviru. Téměř žádný vliv pak neměla zpráva o propadu čínské ekonomiky, neboť se špatným výsledkem trh počítal.

Panevropský index STOXX 600 krátce po 11:00 SELČ přidával 2,7 procenta na 333,50 bodu. Smazal tak prakticky veškeré ztráty, které nabral od začátku týdne. Vzhůru zamířily všechny dílčí sektory.

Analytici upozorňují, že k optimismu hodně přispívá přesvědčení, že v nejvíce zasažených částech Evropy už pandemie zřejmě kulminuje. „Trh má pravdu, když říká, že to nejhorší z hlediska koronaviru je už za námi. Chybně ale předpokládá, že teď už to bude přímá cesta zpět k normálu,“ řekl podle agentury Reuters šéf strategie ve společnosti TS Lombard Andrea Cicione.

Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 přidával 3,3 procenta na 5813 bodů, index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem pak měl k dobru 3,4 procenta na 10.649 bodů. Burza v Paříži podle indexu CAC 40 vykazovala růst o 4,1 procenta na 4534 bodů.

Vzpruhou pro trh byla zpráva, že experimentální přípravek remdesivir od americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences vykazuje velmi slibné výsledky při léčbě pacientů s vážným průběhem nemoci covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. „Pokud se potvrdí, že remdesivir zabírá, bude to v boji s pandemií covid-19 znamenat naprosto zásadní posun,“ upozornil analytik Jeffrey Halley ze společnosti OANDA.

Vzhůru se vydaly také akcie těžebních společností, kterým pomohly příznivé výsledky společnosti Rio Tinto, a také akcie strojírenské firmy Airbus. Ty těžily z oznámení, že americký rival Boeing příští týden obnoví výrobu dopravních letadel, kterou v americkém státě Washington před měsícem zastavil.

Zdroj: ČTK

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.