Zisky leteckých společností míří do dlouho nevídaných čísel. Jak dlouho se tam ale udrží?

letadlo, Aeroflot, aerolinky

Ačkoli se předpokládá, že aerolinky vykážou nejvyšší zisky od začátku pandemie, investoři jsou k jejich akciím skeptičtí. Hlavní cestovatelská sezóna bude trvat do konce prázdnin. Co však dodá akcionářům klid do další měsíců?

Spojené státy se nenacházejí daleko od hospodářské recese. Letenky zdražují a predikce do budoucna nejsou v tomto ohledu nijak slibné. Analytici se naopak obávají, že rekreačních cestovatelů ubyde a letadla se nepodaří naplnit. Tato varování investory do jisté míry odrazují, přestože zisky leteckých společností se vlivem momentální poptávky nacházejí vysoko.

Index leteckých společností NYSE Arca se od konce května propadl o 25 %. Naproti tomu podle údajů Úřadu pro bezpečnost dopravy (TSA) vzrostl počet cestujících v USA letos v létě o 18 % oproti stavu před rokem a od květnového svátečního víkendu Memorial Day dosahuje v průměru 89 % úrovně před pandemií.

Poptávka ale podle všeho na podzim zeslábne a zisky půjdou taktéž dolů. Je to logická úvaha, když vezmeme v úvahu, že v letních měsících cestovatelský boom po skončení pandemie ještě zesílil díky hlavním prázdninám.

Jaká je situace ve skutečnosti?

Manažeři leteckých společností jsou ale přesvědčeni o opaku. Generální ředitel Frontier Airlines Barry Biffle uvedl, že jeho společnost nezaznamenala žádné snížení poptávky po cestování. Ta podle něj naopak stále sílí. „Je to nejlepší prostředí, jaké jsme kdy v tomto odvětví měli,“ řekl Biffle agentuře Reuters.

Aerolinky kompenzují rostoucí náklady

Dopravci v poslední době zvyšovaly ceny letenek. Dělo a děje se tak stále v důsledku zvyšování cen paliv, které se za poslední rok vyšplhaly téměř na dvojnásobek. Ještě vyšší náklady ale aerolinky zaznamenávají v oblasti mezd. Tato situace nemusí být podle mnohých pouze přechodná, spíše se bude jednat o nový trend, který se postupně zabíhá.

Dopravci se také připravují na další zvýšení nákladů na pracovní sílu.

Společnost American nabídla svým pilotům zvýšení základního platu o přibližně 17 % poté, co společnost United souhlasila s dvouciferným zvýšením platů svých pilotů. Aby přilákala a udržela si talenty, oznámila společnost American také výrazné zvýšení platů pro piloty svých regionálních dopravců.

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *