Akcie ve světě letos zpevňují, americký index S&P 500 zatím o 18 procent

Akcie na světových trzích od začátku roku většinou posilují.

Akcie na světových trzích od začátku roku většinou posilují. Nejsledovanější americký index S&P 500 si do konce srpna připsal 18 procent, index akcií technologických firem Nasdaq Composite zhruba 35 procent. Index akcií z eurozóny Euro STOXX 50 se zhodnotil o 11,5 procenta. Hlavní akciový index v Japonsku dosáhla třicetiletého maxima, po celém světě se dařilo technologickým firmám, vyplývá ze statistik společnosti Portu.

Technologie vedou

„Americký index S&P 500 vzrostl od začátku roku o 18 procent. Jeho výkon zastínil technologický index Nasdaq Composite, který vymazává ztráty z roku 2022, v němž odepsal 33 procent. V aktuálním roce se jeho hodnota zvýšila již o 35 procenta,“ uvedl analytik Portu Marek Malina.

Nejžhavějším artiklem jsou podle něj akcie výrobce čipů Nvidia, které vzrostly v průběhu roku o 245 procent díky čipům pro umělou inteligenci (AI). Daří se ale i dalším podnikům, které těží z nástupu AI. Například akcie softwarové společnosti Palantir si připsaly 134 procent, akcie Meta Platforms po úsporných opatřeních vzrostly o 137 procent, akcie automobilky Tesla o 139 procent, akcie Amazonu o 61 procent, Alphabetu o 53 procent a společnosti Apple o 50 procent. Naopak se nedaří energetickému sektoru, který byl v předchozích dvou letech vítězem. Od začátku roku je index S&P 500 Energy na nule, dodal Malina.

Zbytek světa

Od začátku roku se daří evropským a zejména japonským akciím. Německý index DAX 40 je se zhodnocením kolem 13 procent poblíž svého maxima. Evropské akcie nedosahují výkonnosti amerických protějšků zejména kvůli nižšímu zastoupení technologických firem v indexech, ale také z důvodu obav ohledně nejasné situace na energetickém trhu, upozornil Malina.

Zároveň jsou podle něj v porovnání s těmi americkými nejlevnější v historii z hlediska ocenění na základě zisku. Britský akciový trh, reprezentovaný indexem FTSE 100, se nadále trápí, od začátku roku odepsal jedno procento.

Čínským akciím se ale nedaří. Obchodují se na úrovních z éry finanční krize v letech 2007 až 2009 a ziskovost čínských firem klesla na úrovně před deseti lety. Hlavní index CSI 300 odepsal 2,5 procenta, index hongkongské burzy Hang Seng pak devět procent hodnoty. Špatná výkonnost čínských akcií s sebou stahuje také index akcií firem z rozvojových zemí MSCI Emerging Markets, který od začátku roku zpevnil zatím jen o 2,5 procenta. Celosvětový index MSCIWorld si naproti tomu připsal už 15 procent.

zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *