Arm byla v rámci letošní největší nabídky akcií ohodnocena na 54,5 mld. USD

arm, čip, akcie, burza

Britský návrhář čipů Arm stanovil cenu pro primární nabídku akcií v New Yorku na 51 USD (1160 Kč) za akcii, tedy na horním konci navrhovaného rozpětí. To oceňuje celou společnost na 54,5 miliardy USD (1,24 bilionu Kč). Primární nabídka je největší v letošním roce a přichází téměř sedm let poté, co firmu její současný majitel Softbank Group získal za 32 miliard USD, uvedla agentura Reuters. S akciemi firmy se na newyorské burze začne obchodovat dnes.

Ocenění v rámci primární nabídky sice představuje pokles proti 64 miliardám USD, na kolik byla oceněna minulý měsíc, když SoftBank koupila podíl 25 procent, který nevlastnila, od svého fondu Vision Fund. Nicméně je vyšší než 40 miliard USD, za kterou chtěla prodat Arm výrobci čipů Nvidia. Od transakce však Softbank loni odstoupila kvůli námitkám antimonopolních úřadů.

Jaké společnosti koupily akcie?

SoftBank v rámci primární nabídky prodala 95,5 milionu akcií. Z prodeje tak získala 4,87 miliardy USD. Akcie v rámci nabídky koupili také zákazníci Arm, včetně firem Apple, Google, Nvidia, Alphabet, Advanced Micro Devices, Intel a Samsung.

Arm se snaží přesvědčit investory, že má před sebou růst i mimo trh mobilních telefonů, kterému dominuje s podílem 99 procent. Slabá poptávka po mobilních telefonech v době globálního ekonomického zpomalení způsobila, že výnosy firmy stagnují. Za 12 měsíců do konce března celkové výnosy činily 2,68 miliardy dolarů, v předchozím roce to bylo 2,7 miliardy USD.

Zpráva pro investory

Společnost minulý týden investorům sdělila, že na trhu s cloud computing má podíl deset procent, a tedy větší prostor pro expanzi, protože tento trh má do roku 2025 růst ročním tempem 17 procent, mimo jiné díky pokroku umělé inteligence. Na trhu s automobily má podíl 41 procent, a tento trh by měl růst o 16 procent. U trhu s mobilními telefony očekává zvýšení jen o šest procent.

Oblastí, kterou investoři pozorně sledují, je napojení na Čínu kvůli geopolitickému napětí se Spojenými státy. Tržby v Číně se v loňském fiskálním roce na celkových tržbách Arm podílely 24,5 procenty.

zdroj: čtk

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *