Svaz německého průmyslu letos očekává propad HDP, dosud počítal se stagnací

"Německé hospodářství po recesi v zimním pololetí postává na místě. DBI počítá pro celý rok 2023 s propadem hospodářského výkonu o 0,4 procenta," uvedl svaz.

Svaz německého průmyslu (BDI) zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a nově v Německu očekává propad hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta. Svaz, který dosud na letošek předpovídal hospodářskou stagnaci, to oznámil v dnes zveřejněné analýze.

Stagnace hospodářství

„Německé hospodářství po recesi v zimním pololetí postává na místě. DBI počítá pro celý rok 2023 s propadem hospodářského výkonu o 0,4 procenta,“ uvedl svaz. Poznamenal, že růstové impulzy ze zahraničního obchodu výrazně zeslábly. „Export očištěný o cenové vlivy by mohl v tomto roce klesnout o 0,5 procenta. Vývoz do Číny a Spojených států výrazně klesl,“ napsal BDI.

Růst podle BDI zpomaluje i soukromá spotřeba. „Reálné mzdy tři roky klesaly a zotavují se jen pomalu. Spotřebitelé se nadále chovají opatrně,“ dodal svaz.

období poklesu

Německá ekonomika, která je největší v Evropě a na které je závislá i řada českých firem, ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stagnovala. V závěrečném čtvrtletí loňského roku hospodářství mezičtvrtletně kleslo o 0,4 procenta, v prvním letošním čtvrtletí zaznamenalo pokles o 0,1 procenta. V prvním čtvrtletí se tak ekonomika propadla do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí poklesu za sebou.

Návrat k růstu očekávají hospodářské instituty v nadcházejícím roce, podle Ifo by se HDP mohl příští rok zvýšit o 1,4 procenta a v roce následujícím o 1,2 procenta. Oživení na přelomu let 2023 a 2024 předpokládá i zpráva německého ministerstva hospodářství.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *