Babiš považuje za důležité zlepšit obchodní vztahy mezi EU a USA

Rozdílové smlouvy články, Novinky Babiš považuje za důležité zlepšit obchodní vztahy mezi EU a USA

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za důležité zlepšit obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií, vidí také velký prostor ve vědecké spolupráci. Česko je podle předsedy vlády připraveno spolupracovat s USA a Kanadou na vývoji a provozu nových ekologicky čistých technologií. Babiš to uvedl v příspěvku na dnešní on-line konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy, pořádané Institutem pro politiku a společnost. Stejně jako místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová věří, že se USA s novou administrativou prezidenta Joea Bidena vrátí k plnění pařížské dohody o klimatu.

„Důležitým tématem pro celou Evropu a Evropskou unii je naléhavá potřeba zlepšit naše obchodní vztahy. Měli bychom se rozloučit s hrozbami obchodních válek a tvrdě pracovat na liberalizaci vzájemných obchodních vztahů,“ uvedl premiér. Zmínil také možnost spolupráce na ekologických technologiích, zároveň ale zopakoval svůj postoj, že při plnění ambiciózních cílů ohledně snížení emisí skleníkových plynů by měl být brán ohled konkurenceschopnost průmyslových odvětví.

Podle Babiše je důležitá vědecká spolupráce mezi ČR, EU i USA nejen kvůli výzvám souvisejícím s aktuální koronavirovou epidemií. Ocenil, že Česku pomůžou v boji s koronavirem lékaři a zdravotníci z texaské a nebraské národní gardy. Zdravotníci budou nasazeni v olomoucké vojenské nemocnici. Podle dřívějších informací budou radit českým lékařům a konzultovat s nimi otázky kolem koronaviru. Budou se moct také spojit s americkými specializovanými pracovišti.

Ekonom Jan Švejnar považuje důležité, zaměřit se na kooperaci v digitalizaci. „Moje rada pro Evropu: Neopakujme 90. léta, kdy Evropa váhala s nástupem do oblasti digitalizace a pokulhávala za tím, co se odehrávalo v USA a Číně. Pokračujme v investicích do moderních technologií a znovu nastavme transatlatnické partnerství, protože se vzájemně doplňujeme,“ poznamenal.

Tagged , , ,

[AuthorRecommendedPosts]
Profilový obrázek

Autor: AN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com