Saúdskoarabská ekonomika kvůli nižší těžbě ropy klesla o 3,3 procenta

Rozdílové smlouvy články Saúdskoarabská ekonomika kvůli nižší těžbě ropy klesla o 3,3 procenta

Ekonomika Saúdské Arábie v prvním čtvrtletí klesla v meziročním srovnání o 3,3 procenta. Důvodem byl propad těžby ropy. Bez zahrnutí ropného sektoru ekonomika naopak díky oživení z pandemie stejným tempem expandovala. Vzrostla tak poprvé od prvního čtvrtletí loňského roku, uvedl saúdskoarabský statistický úřad.

Saúdskoarabská ekonomika je největší v arabském světě a očekává se, že v letošním roce vykáže růst o 2,1 procenta. Loni hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 4,1 procenta, uvedl ve své poslední zprávě Mezinárodní měnový fond (MMF). Ekonomika loni zažila dvojí šok, jednak z pandemie a jednak z propadu cen ropy.

Nejnovější údaje ukazují, že pokles v prvním čtvrtletí způsobil hlavně propad těžby ropy o 12 procent, a to kvůli dohodě Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců v čele s Ruskem. Skupina je známá jako OPEC+.

Zdroj: ČTK

Tagged , , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: KH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com