Japonská ekonomika ve čtvrtletí rostla tempem 1,9 procenta, překonala odhad

Rozdílové smlouvy články Japonská ekonomika ve čtvrtletí rostla tempem 1,9 procenta, překonala odhad

Japonská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí více, než uváděly odhady. V celoročním přepočtu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 1,9 procenta, zatímco první odhad stanovil růst na 1,3 procenta. Ukázala to konečná zpráva, kterou dnes zveřejnila japonská vláda. Analytici čekali, že růst po zpřesnění údajů dosáhne 1,6 procenta, silnější vzestup souvisí podle nich především s rozsáhlými firemními investicemi.

O něco více, než se mělo za to, stouply také výdaje domácností. Růst ekonomiky naopak brzdil zahraniční obchod. Ve srovnání s prvním čtvrtletím vzrostla ekonomika od dubna do června o 0,5 procenta. Očekávalo se, že růst dosáhne 0,3 procenta.

Situace ohledně koronavirové pandemie v Japonsku je stále napjatá. Dlouhotrvající nárůst počtu infekcí a pomalá očkovací kampaň nepříznivě ovlivnily pověst vlády. Premiér Jošihide Suga nedávno oznámil, že nebude obhajovat post předsedy Liberálnědemokratické strany (LDP), která je nejsilnější stranou v japonském parlamentu. Podle agentury DPA se tak dá předpokládat, že Suga odstoupí i z čela vlády, kterou vedl od loňského září.

Zotavování Japonska zaostává za ostatními vyspělými ekonomikami. Na plnohodnotné oživení ekonomiky si proto bude muset počkat minimálně do začátku příštího roku,“ citovala agentura Reuters analytika Takešiho Minamiho ze společnosti Norinchukin Research Institute.

Loni japonská ekonomika zaznamenala kvůli dopadům koronavirové krize pokles o 4,8 procenta, což byl druhý nejvýraznější propad od roku 1955, kdy se tento údaj sleduje, a první pokles od finanční krize v roce 2009. Japonsko je třetí největší ekonomikou světa za Spojenými státy a Čínou.

Zdroj: ČTK

Tagged , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor: AH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com