Radomír Jáč: Očekávám mírnější inflační tlaky a setrvání úrokových sazeb

Rozdílové smlouvy Novinky Radomír Jáč: Očekávám mírnější inflační tlaky a setrvání úrokových sazeb

Bankovní rada ČNB rozhodla o stabilitě úrokových sazeb na svém dnešním zasedání opět jednomyslně, tedy s poměrem hlasů 7:0. Preferenci stabilních úrokových sazeb na únorovém zasedání vyjádřilo v uplynulých týdnech několik členů bankovní rady včetně guvernéra Rusnoka, prozatímní stabilita úrokových sazeb také koresponduje s vyzněním čerstvě zveřejněné prognózy z dílny centrální banky. Nová prognóza ČNB ovšem i nadále vykresluje první zvýšení úrokových sazeb již v průběhu letošního jara, tedy ve druhém čtvrtletí s tím, že by repo sazba mohla letos vzrůst ze své aktuální hladiny 0,25 % na úroveň 1,00 %.

 Jde o velmi obdobný vzkaz, jaký dávala předchozí prognóza ČNB z loňského listopadu. Prognóza úrokové sazby PRIBOR je pro druhé pololetí letošního roku v čerstvé prognóze dokonce o něco vyšší, než co předpokládala prognóza ČNB z loňského listopadu. Z dnešní tiskové konference, na níž byly základní parametry prognózy zveřejněny, je ale zřejmé, že bankovní rada vnímá rizika jako celkem jednoznačně vychýlená ve směru pozdějšího zvýšení úrokových sazeb, než co prognóza vykresluje.

Podobný názor, jenž očekává pozvolnější růst úrokových sazeb, zatím převažuje i na finančním trhu. Nejistoty spojené s délkou trvání omezení souvisejících s pandemií vedou spolu se silnější korunou k názoru, že ČNB začne zvyšovat své úroky až v závěrečných měsících letošního roku a že výraznější růst sazeb přijde až v roce 2022.

Zajímavý je ale výhled kurzu koruny: zde ČNB očekává další posílení, v závěru letošního roku pod úroveň 25,50 za euro, posílení pod úroveň 25,00 za euro by pak mělo následovat v průběhu jarních měsíců roku 2022. Takový názor je blízký našim vlastním předpokladům: pokud se naplní scénář oživení hospodářské růstu jak v české ekonomice tak ve světě, tak by koruna měla reagovat posílením. Na rozdíl od vyznění základního scénáře prognózy ČNB ale vnímám kombinaci silnější koruny a přetrvávajících nejistot na straně pandemie coby kombinaci hovořící pro mírnější inflační tlaky v české ekonomice a tedy i pro delší setrvání úrokových sazeb na jejich stávajících úrovních.

Je možné, že bankovní rada zahájí zvyšování úroků až v roce 2022.

Osobně bych si dovedl představit jedno zvýšení úrokových sazeb v letošním závěrečném čtvrtletí, po němž by následoval další růst úroků v roce 2022. Stejně dobře je ale možné, že kombinace silnější koruny a mírnějších inflačních tlaků povede bankovní radu k tomu, že zahájení cyklu zvyšování úroků odloží až na rok 2022.

Samotná prognóza ČNB každopádně překvapila tím, že i nadále pro letošní rok předpokládá trojí zvýšení úrokových sazeb, z vyjádření bankovní rady je ale zároveň zřejmé, že bankovní rada vnímá rizika spojená s pandemií jako výrazná, což může vést k potřebě držet měnové podmínky v tuzemské ekonomice uvolněné po delší dobu, než co vykresluje čerstvá prognóza. Zároveň je pravda, že například HDP si vedl v závěru loňského roku lépe, než předpokládala čerstvě zveřejněná prognóza ČNB, která ještě nestihla reflektovat příznivá data o HDP zveřejněná v závěru ledna.

Je zcela namístě říci, že výhled ekonomiky je zatížen řadou nejistot, osobně naprosto rozumím názoru bankovní rady, že situace v ekonomice pravděpodobně povede k potřebě pozdějšího zvýšení úrokových sazeb, než co nyní naznačuje prognóza z dílny centrální banky.

Zdroj: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments

Tagged , , , , ,

[AuthorRecommendedPosts]

Autor:

Jeden komentář ke článku: “Radomír Jáč: Očekávám mírnější inflační tlaky a setrvání úrokových sazeb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2020 Almina Corp a.s. All rights reserved | Šablona od Theme in Progress | Portál pracuje na Wordpressu | Díky patří také Ballicons | Designcontest Za použité ikonky | Freepik.com